Maloobchodní tržby v říjnu zrychlily růst na 6,4 procenta

foto Vývoj od října 2017 do října 2018.

Praha - Maloobchodní tržby bez prodejů aut v říjnu zrychlily meziroční růst na 6,4 procenta. V září činil růst po revizi 1,5 procenta. V říjnu se opět nejvíce zvýšily tržby internetových obchodů a zásilkových služeb. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Letošní říjen měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den více, tržby po očištění o kalendářní vlivy tak stouply o 5,2 procenta. Podle analytiků se letos domácnosti dříve než v minulosti začaly chystat na Vánoce, které letos budou podle nich ještě bohatší než loni.

Fotogalerie

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v říjnu o procento.

Meziroční růst bez očištění byl letošní druhý nejvyšší. Vyšší tempo zaznamenaly prodeje pouze v lednu, kdy tržby meziročně vzrostly o 8,2 procenta. Letos v říjnu vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 11,2 procenta, za pohonné hmoty o 5,4 procenta a za potraviny o 0,7 procenta.

"Vše nasvědčuje tomu, že domácnosti se pomalu začínají chystat na Vánoce, které letos budou ještě bohatší než loni. Příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd se domácnosti nebojí si užít," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Vedle internetových obchodů, jejichž tržby se zvýšily o 24,1 procenta, vykázaly v říjnu dvouciferné tempo růstu také prodejny počítačového zařízení, sportovních a rekreačních potřeb a výrobků pro domácnost. Dále rostly tržby i prodejcům oděvů a obuvi a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Naopak pokles tržeb zaznamenaly specializované prodejny potravin.

Za prodej a opravy motorových vozidel se neočištěné tržby v říjnu meziročně snížily o 3,1 procenta, v tom za opravy motorových vozidel o 5,5 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 2,6 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy se snížily o 6,2 procenta. Meziměsíčně sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně stagnovaly.

Analytici: Domácnosti se už v říjnu začaly chystat na Vánoce

Domácnosti se letos dříve než v minulosti začaly chystat na Vánoce, které letos budou ještě bohatší než loni, komentovali analytici říjnový růst maloobchodních tržeb. Ty bez prodejů aut v říjnu zrychlily meziroční růst na 6,4 procenta. Jde o nejvyšší růst od letošního ledna. Říjen měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den více, tržby po očištění o kalendářní vlivy tak stouply o 5,2 procenta.

"Maloobchod v říjnu překonal očekávání analytiků. Domácnosti se nebojí utrácet své narůstající příjmy a zajímají se především o zbytné zboží a služby," komentoval čísla analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Struktura nákupů v říjnu podle něj naznačuje dřívější pořizování vánočních dárků proti loňskému roku.

Maloobchodní tržby se tak vrátily po několika slabších měsících k solidnímu výkonu z první poloviny roku, doplnil analytik Raiffeisenbank František Táborský. Tradičně se dařilo internetovým obchodům a zásilkovým službám. Úspěšný měsíc za sebou mají podle něj také prodejci elektroniky a oblečení nebo kultura. Na druhou stranu opět meziročně poklesl prodej aut.

Za rostoucí poptávkou domácností je především rychlý růst mezd, nízká nezaměstnanost a klesající míra úspor, upozornil analytik Deloitte David Marek. Domácnosti se příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd nebojí užít, poznamenala analytička Komerční banky Monika Junicke. Spotřeba domácností zůstane podle ní tahounem růstu ekonomiky i v posledním čtvrtletí. Za celý letošní rok si maloobchodníci v průměru polepší o 4,5 procenta, přibližně stejným tempem jim porostou tržby i příští rok, odhadla.

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda očekává, že v příštím roce růst maloobchodních tržeb mírně zpomalí, přičemž citelně zbrzdí v roce 2020. Dynamika růstu podle něj narazí na své limity. To ostatně demonstroval například i citelný propad spotřebitelské důvěry mezi letošním říjnem a listopadem, který byl nejvýraznější od roku 2011. "Češi se v rostoucí míře obávají zhoršení ekonomických podmínek, a pokud tato obava přetrvá, je jen otázkou času, kdy se projeví znatelným zhoršením čísel za maloobchod," uzavřel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 22. října 2019

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď