Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně vzrostly

foto Supermarket, interiér, obchodní dům - ilustrační foto.

Brusel - Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu zaznamenaly rekordní vzestup. Díky rušení opatření zavedených k zamezení šíření koronaviru se zvýšily o 17,8 procenta, oznámil dnes statistický úřad Eurostat. Je to nejprudší nárůst od roku 1999, kdy eurozóna začala tyto údaje zveřejňovat. V celé Evropské unii se tržby v maloobchodě zvýšily o 16,4 procenta.

Nárůst byl v eurozóně vyšší, než se očekávalo. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že tržby se zvýší o 15 procent. Meziročně pak tržby o 5,1 procenta klesly. To je lepší výsledek, než se domnívali analytici, kteří očekávali pokles o 7,5 procenta.

Meziměsíční údaj za duben byl upraven na rekordních minus 12,1 procenta. V předběžné zprávě Eurostat uváděl pokles o 11,7 procenta. V březnu se tržby snížily o 10,6 procenta.

O 147 procent se v květnu v porovnání s dubnem zvýšil prodej oblečení a obuvi, což byl nejhůře zasažený sektor během pandemie. Přesto byl prodej v meziročním srovnání o 50,5 procenta nižší.

Zákazníci také více nakupovali pohonné hmoty, elektroniku, nábytek i knihy a počítače. O sedm procent se zvýšil prodej na internetu. Tomuto způsobu obchodování se jako jedinému pokles během pandemie vyhnul.

V celé Evropské unii se tržby v květnu proti předchozímu měsíci zvýšily o 16,4 procenta. Meziročně tržby v sedmadvacítce zemí, jejíž součástí je i Česká republika, o 4,2 procenta klesly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď