Maloobchod v dubnu stoupl o 7,4 %, polepšil si prodej oblečení a bot

foto Tržby v maloobchodě bez prodejů motorových vozidel letos v dubnu meziročně stouply po očištění o sezonní vlivy o 7,4 procenta. Předtím tržby v březnu rostly podle revidovaných údajů o 7,5 procenta.

Praha - Tržby v maloobchodě letos v dubnu meziročně stouply po očištění o sezonní vlivy o 7,4 procenta. Předtím tržby v březnu rostly podle revidovaných údajů o 7,5 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce si oproti loňskému dubnu polepšily obchody s oděvy a obuví, kterým tržby stouply o 80 procent. Loni na jaře bylo fungování obchodů kvůli protiepidemickým opatřením značně omezeno. Letos v dubnu mohly otevřít obchody s dětským oblečením a obuví a podle ČSÚ pomohlo obchodům také rozšiřování on-line prodeje. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 67,1 procenta. Situace v maloobchodě se bude podle analytiků nadále zlepšovat.

"Prodej nepotravinářského zboží vzrostl o 14 procent, prodej pohonných hmot o 13,1 procenta. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimenty nepotravinářského zboží. Nejvíce vzrostl prodej oděvů a obuvi, který loni v dubnu výrazně klesl," sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. "Také prodej motorových vozidel už druhý měsíc vykazuje vysoké meziroční růsty. Naopak prodej potravin se mírně snížil,“ doplnila.

"K meziročnímu růstu tržeb nepotravinářského zboží přispěla nízká srovnávací základna loňského dubna a zároveň postupně zaváděný prodej přes internet řadou kamenných prodejen," uvedli statistici ve zprávě ČSÚ. Loni v březnu se v Česku objevily první případy nemoci covid-19 a vláda následně zavedla přísná omezení, včetně uzavření obchodů. V dubnu 2020 se tak meziročně tržby v maloobchodě propadly téměř o desetinu podle neočištěných údajů ČSÚ. Letos v dubnu tržby bez očištění naopak stouply meziročně o 7,5 procenta.

Kromě obchodů s oblečením a obuví výrazně v dubnu stouply oproti loňsku tržby prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením, a to o 30,6 procenta. Tržby obchodů s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 20,7 procenta, obchodů s kosmetickým a toaletním zbožím o 18,8 procenta a obchodů s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 11,2 procenta. Tržby prodejen s výrobky pro domácnost se zvýšily o 1,4 procenta. Internetové obchody zaznamenaly celkově meziroční růst tržeb o 14,2 procenta.

Specializované prodejny s potravinami dosáhly růstu tržeb o 7,8 procenta. Naopak nespecializovaným prodejnám s převahou potravin se v dubnu meziročně tržby snížily o 1,7 procenta.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v dubnu meziročně zhruba o dvě třetiny. Neočištěné tržby za prodej vozidel včetně náhradních dílů stouply o 73,9 procenta a tržby za opravy vozidel o 46,1 procenta.

Meziměsíčně se maloobchodní tržby při očištění o sezonní vlivy zvýšily o 0,7 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 2,8 procenta a za pohonné hmoty o 1,7 procenta. Naopak tržby za potraviny klesly o 2,4 procenta. Očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziměsíčně o dvě procenta.

Situace v maloobchodě se bude podle analytiků nadále zlepšovat

Situace v maloobchodě se bude podle analytiků oslovených ČTK nadále zlepšovat díky rozvolnění vládních opatření, růstu důvěry spotřebitelů a dobré situaci na trhu práce. K samotnému růstu tržeb v dubnu pomohl efekt meziroční srovnávací základny. Ten zároveň vedl ke zpomalení růstu tržeb u prodejů přes internet a zásilkové služby, uvedli ekonomové. Někteří také ale upozornili, že dubnové tržby zaostaly za očekáváním trhu.

"V dalších měsících lze očekávat postupné zlepšování situace v maloobchodu. Silná spotřebitelská důvěra, velmi slušná situace na pracovním trhu a postupné rozvolňování úspor domácností do spotřeby budou hrát důležitou roli pro oživení maloobchodu jak v nejbližších měsících, tak i ve druhé polovině letošního roku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

I podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského by silný růst maloobchodních tržeb měl v následujících čtvrtletích pokračovat. "Navíc domácnosti mají z loňského roku silné úspory, jejichž část pravděpodobně během letošního roku použijí na odložené nákupy," uvedl.

"Dubnová statistika maloobchodu se stala stejně jako například v případě Německa i některých dalších evropských zemích pro trh mírným zklamáním," upozornil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Maloobchodní tržby nicméně i podle něj budou v následujících měsících dále sílit díky rozvolňování restrikcí i vysokým úsporám obyvatel. Ty podle Vagenknechta měli uspořeno kvůli pandemii nad běžný standard zhruba 170 miliard korun.

Ve znamení růstu tržeb budou další měsíce i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče. "Čistě z pohledu statistiky celkového vývoje maloobchodních tržeb bude letos jejich loňský pokles více než vykompenzován," uvedl. Dále upozornil, že za zmínku z dnešních statistik stojí zpomalení růstu prodejů přes internet. "I zde hraje roli efekt srovnávací základny, ten je ale v případě internetových prodejů nepříznivý, neboť s příchodem pandemie, tedy od loňského března, tyto prodeje silně rostly a letošní duben byl již meziročně porovnáván s hodně vysokou základnou," dodal.

"Vzhledem k vysokému tempu rozvolňování epidemických opatření lze očekávat silnou expanzi maloobchodních tržeb i v nejbližších měsících. Kromě samotného rozvolňování opatření tomu nasvědčuje i růst spotřebitelské důvěry," uvedl také ekonom Komerční banky Michla Brožka.

Maloobchodní tržby v dubnu ale zaostaly za očekáváním, upozornil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jedním z důvodu je podle něj právě poměrně slabý meziroční růst nakupování před internet. Podle něj tak boom tohoto způsobu nakupování skončil a růst tržeb v kamenných obchodech to nevykompenzuje.

"Zákazníci se v dubnu ještě do všech prodejen nevrátili, protože nemohli. Nesmíme zapomenout, že opatření o uzavření velké části provozoven maloobchodu platilo až do 10. května. Výsledek meziročního růstu tak jenom ukazuje, jak jsme se s pandemií a zavřenými obchody naučili žít," uvedla ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 13. června 2021

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď