Malajsijský opoziční vůdce Anwar Ibrahim byl jmenován premiérem

foto Malajský premiér Anwar Ibrahim podepisuje přísahu v Kuala Lumpur 24. listopadu 2022.

Kuala Lumpur - Malajsijský opoziční vůdce Anwar Ibrahim byl dnes jmenován premiérem a složil přísahu. S odvoláním na úřad malajsijského sultána o tom informovala agentura Reuters.

Jmenování Anwara ukončilo pětidenní krizi, která vznikla po sobotních volbách, v nichž žádná z hlavních aliancí - jedna vedená Anwarem Ibrahimem a druhá bývalým premiérem Muhyiddinem Yassinem, nezískala dostatek křesel, aby mohla vytvořit vládu. Obavy z politické nestability ale rozptýleny nebyly. Muhyiddin Yassin dnes svého rivala vyzval, aby dokázal, že má parlamentní většinu.

Podle agentury Reuters koalice Anwara Ibrahima obsadila po sobotních volbách 82 parlamentních křesel, zatímco koalice vedená Muhyiddinem Yassinem 73 křesel. K získání většiny byl přitom potřeba zisk 112 mandátů.

Malajsijský sultán Abdullah po jednání s několika zákonodárci nakonec dnes jmenoval premiérem Anwara. Palác v prohlášení uvedl, že sultán je přesvědčený o tom, že právě Anwar Ibrahim je kandidátem, který má šanci získat podporu většiny.

Policie po celé zemi zpřísnila bezpečnostní opatření, protože se na sociálních sítích objevila varování před rasově motivovanými nepokoji, pokud zvítězí Anwarův multietnický blok.

Anwarův vzestup mírní obavy z větší islamizace země. Nový premiér se ale bude muset vypořádat s prohlubujícími se rasovými rozpory, stoupající inflací a klesající měnou.

Dvě třetiny ze 33 milionů obyvatel Malajsie tvoří Malajci, ale v zemi žije také početná čínská a indická menšina.

Jmenování Anwara Ibrahima završuje tři desítky let trvající cestu tohoto 75letého politika z vrcholku malajsijské politiky do opozice - a zpět na vrchol. Anwar Ibrahim byl v 90. letech místopředsedou vlády a v roce 2018 oficiálním kandidátem na premiéra.

Mezitím ovšem strávil téměř desítku let ve vězení poté, co ho soud shledal vinným z korupce a "sodomie"; tento termín v Malajsii zahrnuje i homosexualitu. Homosexuální styky jsou v převážně muslimské Malajsii nelegální, ale policie a soudy je stíhají jen zřídka. Sám Anwar Ibrahim tvrdí, že obvinění proti němu byla vykonstruovaná ve snaze ukončit jeho politické působení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď