Majitelé soukromých památek mohou žádat o náhradu za vstupné

foto Skanzen - ilustrační foto.

Praha - Majitelé nestátních památek, do kterých návštěvníci platí vstupné, mohou od 17. června žádat o peníze z programu COVID kultura. V tiskové zprávě o tom informovala ministerstva průmyslu a kultury. V nové výzvě programu je připraveno 200 milionů korun, žádosti bude možné podávat do 13. srpna.

Podpora se týká nemovitých památek, které za rok navštíví nejméně 3000 lidí. Jde zejména o archeoparky, skanzeny, hrady, zámky, chrámy a další subjekty.

"Protože jsme notifikaci Evropské komise získali už dřív, můžeme o žádostech hned rozhodovat a schválené dotace vyplácet. Příprava žádosti je poměrně jednoduchá, vyšli jsme vstříc požadavkům praxe," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Dotaci je možné získat za dobu, kdy kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru nebyl provoz hradů, zámků a dalších kulturních památek vůbec možný nebo byl omezen. Jde tedy o loňský březen, duben, květen, říjen, listopad a prosinec.

Jeden subjekt může získat maximálně čtyři miliony korun. Dotace se vypočítá z rozdílu prodaných vstupenek za březen, duben, květen, říjen, listopad a prosinec 2019 a stejné období roku 2020 a za jednu vstupenku se počítá se sumou 100 korun. Podrobnosti k programu jsou na https://www.mpo.cz/kultura.

Majitelé některých soukromých památek nedávno založili Asociaci nestátních otevřených památek (ANOPA), která je chce nejen zpřístupňovat veřejnosti, ale také pomáhat jejich podnikání a zdůrazňovat jejich hodnotu pro českou ekonomiku. Zatím se k ní přihlásily dvě desítky památek, zastupovat chce všechny formy jejich vlastnictví. Je propojena s portálem Objevuj památky, který nabízí informace o 106 nestátních památkách.

Zakládajícími členy asociace jsou třeba zámky Karlova Koruna, Kroměříž či Loučeň, hrady Kašperk, Kost, Svojanov nebo Valdštejn. Kromě hradů a zámků asociace sdružuje i kláštery, poutní místa, technické památky, zahrady a další objekty, které jsou v jiném než státním vlastnictví. V asociaci sdružené památky jsou spravovány neziskovými organizacemi, fyzickými a právnickými osobami, městy či církvemi.

Státní památky v České republice spravuje Národní památkový ústav, návštěvnost stovky objektů, o které se stará, se před koronavirem pohybovala kolem pěti milionů lidí ročně.

V Česku působí od roku 1995 Asociace majitelů hradů a zámků, která sdružuje zejména restituenty někdejších šlechtických sídel, ale i další majitele. Z padesátky objektů členů této asociace je jich polovina přístupných. Někteří členové jsou členy také nově vzniklé asociace ANOPA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď