Majitelé soukromých divadel vyzvali Zaorálka k rezignaci

foto Ilustrační foto - Ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Praha - Majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Vadí jim, že z částky 1,07 miliardy korun, kterou schválila ve čtvrtek vláda na záchranu kultury, nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace. Uvedla to dnes rozhlasová stanice Frekvence 1. Výzvu sepsal producent a majitel pražského Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Zaorálek kritiku odmítl a uvedl mimo jiné, že vláda bude diskutovat i o podpoře podnikatelů v kultuře. Jeho reakci ČTK zaslala mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Podle stanice se k výzvě připojují další pražské soukromé scény.

Z balíčku dostane nezávislé umění 440 milionů, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, získají zatím 300 milionů. Dalších 30 milionů půjde na zřízení programu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií. Opatření mají podle ministra zachovat profesionální kulturní infrastrukturu, jež není zisková, a nemá tedy finanční rezervy.

Lichtenberg tvrdí, že Zaorálek likviduje segment kultury, který nepobírá dotace. "Zničíte mnoho divadel, festivalů, uměleckých agentur, pořadatelů, producentů a hlavně desítky tisíc herců, zpěváků a všech dalších profesí, které jsou na tyto subjekty navázány," stojí ve výzvě. "Nebývalým způsobem doslova rozhazujete veřejně prostředky mezi již beztak nabobtnalé instituce a mezi své projekční oblíbence. Proto prosím okamžitě odstupte," napsal Lichtenberg.

"Nepřekvapuje mě, že nejvíce křičí ti, kteří mají z kultury byznys a útočí na odborné komise, že nejsou schopny ocenit jejich umělecké kvality. Nikdy jsem neřekl, že nechci pomoci těm, kteří v kultuře podnikají, provozují muzikálová divadla, hudební kluby nebo třeba rockové festivaly," reagoval Zaorálek. Uvedl, že se mu v první vlně podařilo získat peníze pro neziskovou část kultury.

"Tvrzení pana Lichtenberga, že pomáhám nějakým svým oblíbencům, je nesmyslné a nepravdivé," uvedl ministr. "Na vládě pak budeme v druhém kole diskutovat o možnosti podpory i pro podnikatele v kultuře, samozřejmě s ohledem na to, jak rychle se budeme moci vrátit ke kulturnímu životu, na který jsme byli zvyklí," dodal.

Schválený balíček ocenila Asociace nezávislých divadel. "Je to výrazná pomoc ze strany státu a je zřejmé, že ministerstvo situaci analyzuje a snaží se koncepčně reagovat," uvedla. Kroky ocenila i zakladatelka a ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová. "Je to po dlouhých letech poprvé, co se někdo začal seriózně zaobírat hluboce podfinancovanou nezávislou scénou a jasně deklaruje zájem ji podpořit," uvedla.

Za Zaorálka se postavila i Asociace profesionálních divadel ČR. "Oceňujeme, že vláda na návrh ministra kultury rozhodla mimo jiné o podpoře veřejných neziskových divadel," uvedl její šéf a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. "Tyto prostředky připadnou především regionálním organizacím a pomůžou jejich zřizovatelům, obcím a krajům ... Města běžně dotují kolem 80 procent celkového rozpočtu těchto divadel," doplnil. Upřesnil, že umělecké instituce zřizované veřejnou správou nemohou čerpat z jiných krizových programů.

"Přejeme muzikálovým či soukromým divadlům, aby překonala tuto dobu s pomocí nástrojů a podpor určených pro jejich sektor. Jediné, co si nepřejeme, abychom si v této situaci vzkazovali přes média či ministry, kdo je větší či menší chudák. Problémy se týkají všech občanů, mezi nimiž nejsou umělci nebo zaměstnanci divadel výjimkou, byť dopad na kulturu bude výrazný. Bude-li ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek i nadále aktivně řešit tyto problémy, bude mít naši podporu," dodal Moša za asociaci.

Jedna z největších vydavatelských společností Albatros Media varovala, že bez výrazné a rychlé státní pomoci hrozí ukončení činnosti mnoha knihkupců. Zaorálek tento týden uvedl, že usiluje o to, aby knihkupectví mohla otevřít po Velikonocích.

Firma uvedla, že knihkupcům prodloužila splatnost faktur a svým spolupracovníkům hradí všechny jejich pohledávky. Je podle ní ale nutné, aby se k této pomoci přidal stát. "Podporujeme a vítáme proto veškeré dosavadní kroky ministerstva kultury směřující především k záchraně malých nakladatelů," stojí v tiskové zprávě Albatros Media.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď