Mahenova vila v Brně se po rekonstrukci otevřela veřejnosti

foto Po osmiměsíční rekonstrukci se 14. března 2019 otevřel Mahenův památník v Brně. Na návštěvníky čeká vedle knihovny také expozice s fotografiemi, dopisy a dalšími předměty ze života básníka a prozaika Jiřího Mahena. Mahenův památník získal vilu v Masarykově čtvrti v Brně po smrti Mahenovy ženy Karly. V přízemí vily vznikla knihovna, jedna z poboček Knihovny Jiřího Mahena. Prostory neprošly rekonstrukcí 27 let. Nyní budova získala novou dřevěnou podlahu a elektroinstalace.

Brno - Po osmiměsíční rekonstrukci se dnes otevřel Mahenův památník v Brně. Na návštěvníky čeká kromě knihovní pobočky také expozice s fotografiemi, dopisy a dalšími předměty ze života Jiřího Mahena. Při slavnostním otevření to řekla ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická.

Fotogalerie

Po osmiměsíční rekonstrukci se 14. března 2019 otevřel Mahenův památník v Brně. Na návštěvníky čeká vedle knihovny také expozice s fotografiemi, dopisy a dalšími předměty ze života básníka a prozaika Jiřího Mahena. Knihovna, která jinak sídlí v Kobližné ulici v centru Brna, získala někdejší básníkovu vilu v Masarykově čtvrti po smrti jeho ženy Karly. V přízemí vily vznikla pobočka knihovny a v dalších patrech expozice o básníkově životě. Prostory vydržely bez oprav 27 let, nyní budova získala nové dřevěné podlahy a elektroinstalaci.

Proměnou prošla i výstava, která zájemce zavede do Mahenovy pracovny s původním stolem. Lidé si prohlédnou také korespondenci spisovatele s přáteli nebo interaktivní stěnu s hrami a kvízy.

Po osmiměsíční rekonstrukci se 14. března 2019 otevřel Mahenův památník v Brně. Na návštěvníky čeká vedle knihovny také expozice s fotografiemi, dopisy a dalšími předměty ze života básníka a prozaika Jiřího Mahena. Na snímku je Mahenova busta. "Hlavním cílem bylo vrátit vilu do doby 30. let, kdy dvojice ve vile pobývala. Chtěli jsme, ať se návštěvníci cítí jako u Mahenů na návštěvě," řekla Nivnická. Knihovna za stavební práce a vybavení zaplatila pět milionů korun, z této částky půl milionu přispělo město Brno jako zřizovatel.

Jiří Mahen, vlastním jménem Antonín Vančura, byl básník a novinář. Působil v brněnských Lidových novinách a také jako divadelní dramaturg. Život ukončil sebevraždou v reakci na německou okupaci v roce 1939 a také kvůli vleklým depresím. Bylo mu 56 let. Jeho žena Karla žila v jejich vile v Brně až do své smrti v roce 1991.

Jméno Jiřího Mahena nese kromě knihovny a památníku také jedna z brněnských divadelních budov, činoherní soubor Národního divadla Brno nebo rybářský spolek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď