Madona z vrcholu mariánského sloupu v Plzni je nově pozlacená

foto Restaurátoři očistili a pozlatili barokní sochu madony na vrcholu mariánského sloupu v severozápadní části plzeňského náměstí Republiky.

Plzeň - Restaurátoři očistili a pozlatili barokní sochu madony na vrcholu mariánského sloupu v severozápadní části plzeňského náměstí Republiky. Sloup dala postavit městská rada roku 1681 jako vyjádření díků za skončení epidemie moru. Proto se mu říká také morový sloup. Dílo významného barokního plzeňského sochaře Kristiána Widemanna, které je od roku 1958 památkově chráněno, od dubna prochází rozsáhlou obnovou rozvrženou do tří let. Opravy budou stát asi 2,2 milionu korun, řekla dnes ČTK náměstkyně primátora pro památky Eliška Bartáková (ANO).

Po soše madony, která je replikou opukové sochy Plzeňské madony ze 14. století z oltáře sousední katedrály sv. Bartoloměje, teď restaurátoři pracují na opravách čtveřice horních soch svatých na sloupu - Václava, Floriana, Rocha a Bartoloměje. "Město Plzeň začalo sloup opravovat po podrobném průzkumu, jenž se uskutečnil v roce 2018 a odhalil rozsah poškození památky," řekla Bartáková. Dílo má řadu prasklin. Obnova byla rozvržena na několik let, protože jí lze provádět jen za určitého počasí.

Dosud restaurátoři šetrně očistili kámen vlastního sloupu včetně sochy madony s podstavcem a soklem i čtyř soch. Ztenčili zčernalou povrchovou krustu tak, aby byla zachovaná přirozená patina sochařského díla. U sochy madony obnovili zlacení a zkontrolovali osazení korunek na hlavách Panny Marie a Ježíška, popsal práce Petr Bukovský z památkového odboru magistrátu.

Sloup také restaurátoři v patě zajistili novou skruží a trhliny a defekty vyspravili odpovídajícím umělým kamenem. Do října ještě obnoví zlacení, barevně sjednotí povrch kamene sloupu s podstavcem a soklem, obnoví desku s nápisy u sochy svaté Rozálie a domodelují chybějící části horních soch světců a pozlatí jejich atributy.

V příštím roce bude pokračovat restaurování soch na balustrádě a spodní části vlastního podstavce sloupu. V dalším roce bude provedena oprava schodiště v podstavci a kamenné balustrády s kovaným zábradlím.

Původní Widemannova sochařská výzdoba zahrnovala sochy patrona Plzně sv. Bartoloměje, českého patrona sv. Václava, patrona proti nebezpečí ohně sv. Floriána a patronů proti morovým ranám sv. Rocha a sv. Rozálie Palermské. Na vrcholu sloupu je replika sochy Plzeňské madony. Po další morové ráně z roku 1713 doplnily sloup o rok později Widemannovy sochy sv. Františka Xaverského, sv. Petra z Alkantary a sv. Barbory.

Sloup prošel mnoha opravami a restaurováním. Dochovaly se záznamy o řadě oprav z 19. a 20. století. Poslední konzervační zásah byl v roce 2006.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď