Maďarský parlament schválil kontroverzní zákon o univerzitě umění

foto Maďarský parlament - ilustrační foto.

Budapešť - Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE), který podle kritiků dostává prestižní školu pod kontrolu vlády. Informoval o tom server index.hu. Kontroverzní norma sněmovnou prošla navzdory protestům studentů i umělců.

Na základě nového zákona se budapešťská univerzita, která vznikla už v roce 1865, od září dostane pod kontrolu nově založené nadace. Podle kritiků se vláda premiéra Viktora Orbána chystá obsadit klíčové pozice v nadaci svými lidmi, a ovlivňovat tak chod univerzity. Kabinet argumenty kritiků odmítá, od změn si slibuje větší efektivitu při získávání peněz.

V okamžiku schvalování zákona před budovou maďarského parlamentu protestovaly asi dvě stovky studentů a umělců. Podle serveru index. hu mezi nimi bylo i několik herců Národního divadla. Zhruba dvě stovky předních maďarských herců, režisérů a spisovatelů podepsaly také petici proti kontroverzní reformě. Sedm desítek jiných umělců se naopak v otevřeném dopise zveřejněném v provládním listu Origo postavilo na stranu vlády.

Podobným způsobem jako SZFE reformovala Orbánova vláda i Korvínovu univerzitu v Budapešti, která je největší ekonomickou školou v Maďarsku, a reorganizaci chystá i u dalších univerzit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď