Maďarsko zvyšuje limit na přesčasy, opozice se bouří

foto Ilustrační foto - Několik tisíc Maďarů protestovalo v Budapešti proti "nespravedlivému volebnímu systému".

Budapešť - Maďarský parlament dnes přes odpor opozice schválil novelu zákoníku práce, lidově zvanou "otrocký zákon". Ta podle agentury MTI zvyšuje roční limit přesčasových hodin pro zaměstnance. Proti novele, jejíž přijetí se opozice neúspěšně pokusila zablokovat, stejně jako v sobotu demonstrovalo několik tisíc lidí. Schválen byl také kontroverzní zákon, který podřizuje správní soudy ministru spravedlnosti.

Novela zákoníku umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.

Kromě odborů proti novele protestovala prakticky celá parlamentní opozice, která hodlala její schvalování minimálně zpomalit pomocí bezmála tří tisíců pozměňovacích návrhů. Ty ale vládní strana Fidesz v pondělí všechny bezprecedentně smetla ze stolu v rámci jednoho jediného hlasování.

Opozice se proti tomuto postupu při dnešním zasedání hlasitě bouřila. Předseda parlamentu nemohl kvůli chaosu schůzi řídit ze svého křesla, ale z parlamentních lavic. Hlasování provázely i další procedurální nesrovnalosti.

Před budovou parlamentu se proti "otrockému zákonu" i dnes konala demonstrace. "Zrádci, zrádci" a "Orbáne běž k čertu" skandoval podle agentury Reuters zástup kolem dvou tisíc rozzlobených nespokojenců. V proniknutí do parlamentu jim zabránilo několik stovek policistů.

Ke střetům ale došlo, až když se dav přesunul k vedlejšímu vchodu do budovy. Někteří z protestujících pak začali házet různé předměty, na což strážci pořádku odpověděli pepřovým sprejem.

Sněmovna dnes odhlasovala mimo jiné i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu. Změnu budou ještě posuzovat orgány Rady Evropy, maďarská vláda je podle agentury Reuters ochotna se jejími doporučeními řídit.

Nebývale jednotná maďarská opozice nicméně považuje za nelegitimní celé dnešní hlasování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď