Maďarsko zavádí novou daň pro ropnou a plynárenskou MOL a upraví další

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán, 18. února 2023.

Budapešť - Maďarská vláda zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL, která vychází z výnosů firmy, a zároveň snižuje daň z neočekávaných zisků, kterou firma platí ze zisku z levnější ropy dovážené z Ruska. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vláda premiéra Viktora Orbána zveřejnila v noci na dnešek.

MOL nově zaplatí daň 2,8 procenta z čistých výnosů za rok 2022. Současně bude snížena daň vycházející z rozdílu mezi cenou ropy Brent a ruskou uralskou ropou. MOL nyní z tohoto rozdílu platí daň 95 procent, sazba daně bude zachována, rozdíl mezi cenou však bude navíc snížen o 7,5 dolaru (163 Kč) za barel. Dekret rovněž upravuje těžební daň pro firmu MOL.

Daň z neočekávaného zisku, kterou vláda na MOL uvalila loni, odčerpala téměř všechny zisky, které MOL vydělal na levnější ropě dovážené z Ruska. Daň byla součástí mimořádných daní, které vláda zavedla také pro banky, výrobce léků, pojišťovny a letecké společnosti v rámci snahy snížit obrovský rozpočtový deficit. Orbán potřebuje snížit deficit i v letošním roce a vyhnout se recesi, protože inflace dosahuje úrovně 25,4 procenta.

Analytik firmy Erste Investment Tamás Pletser se domnívá, že nová daň by mohla do státní pokladny přinést 150 miliard forintů (9,3 miliardy Kč). Zmírnění daně z rozdílu ceny mezi uralskou ropou a ropou Brent naopak státní příjmy sníží o 120 až 140 miliard HUF. Úprava těžební daně podle něj rovněž mírně sníží daňové zatížení firmy MOL. Analytici se také domnívají, že daňové změny odradí MOL od snížení dovozu ruské ropy a zvýšení dovozu neruské ropy.

"Vláda chtěla, aby MOL měl zájem na zvýšení domácí těžby plynu a ropy," řekl Pletser. "Na druhou stranu změny odrazují MOL od toho, aby se v krátkodobém horizontu od dovozu ruské ropy odpoutal."

Vláda může zavést daně jen formou dekretu, bez toho, že by legislativu musel schválit parlament, kvůli výjimečnému stavu vyhlášenému v reakci na válku na Ukrajině, upozornila agentura Reuters.

MOL provozuje rafinerie v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. V České republice skupina provozuje asi 300 čerpacích stanic. Z hlediska jejich počtu je dvojkou na trhu. Většinu ropy, kterou potřebuje, dováží z Ruska ropovodem Družba.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čisté výnosy firmy MOL činily 9,868 bilionu forintů (610 miliard Kč).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď