Maďarsko začalo jako první země EU očkovat čínskou vakcínou

foto Vakcína proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm.

Budapešť - Maďarsko dnes začalo jako první země Evropské unie očkovat vakcínou proti nemoci covid-19 od čínského výrobce Sinopharm, která zatím nemá souhlas unijních institucí. Informoval o tom maďarský premiér Viktor Orbán. Podobný krok už maďarská vláda učinila předminulý týden s ruskou látkou Sputnik V. Premiér nicméně upozornil, že vzhledem k situaci ještě není možné uvolnit protikoronavirové restrikce.

"Je to důležitý den, protože začínáme očkování čínskými vakcínami," uvedl Orbán ve videu, jež zveřejnil na svém facebookovém účtu. "To mi také dává naději, že ti, kdo mají na starosti obranné úsilí, se mohou dostat na řadu snad příští týden," dodal.

Podle agentury Reuters není jasné, koho tím konkrétně mínil. Zda měl na mysli, že bude očkován on sám, nebo někteří členové jeho kabinetu. Orbánův mluvčí zatím na příslušný dotaz agentury nereagoval.

"Situace není lehká, i když máme dobrou zprávu, že přišlo mnoho vakcín a počet naočkovaných lidí vzroste," řekl také Orbán na facebookovém videu. "Maďarsko ohrožuje třetí vlna (šíření koronaviru)," dodal. Upozornil přitom, že "ještě není možné mluvit o žádném uvolnění". Zjevně se tak vyjádřil k předběžnému časovému harmonogramu, který byl představen počátkem února a který předpokládal začátek uvolňování již příští pondělí.

Od začátku pandemie registruje Maďarsko k dnešku 410.129 případů nákazy koronavirem a celkem 14.552 úmrtí spojených s chorobou covid-19. Doposud bylo v zemi s téměř deseti miliony obyvatel oočkováno 471.000 lidí, což představuje téměř pět procent maďarské populace.

Podle hlavní maďarské lékařky Cecílie Müllerové by v nadcházejících sedmi dnech mělo čínskou vakcínu od firmy Sinopharm dostat dalších kolem 250.000 lidí.

V Maďarsku jsou nyní vedle čínské očkovací látky a ruského Sputniku V už k dispozici také vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď