Maďarsko vyšetřuje možné nezákonné sledování izraelským sofwarem

foto Ilustrační foto - Maďarský premiér Viktor Orbán.

Budapešť - Maďarská prokuratura začala vyšetřovat podezření z nezákonného sledování v zemi. Rozhodla se tak na základě stížností poukazujících na možné zneužití softwaru Pegasus izraelské společnosti NSO Group. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na úřad vyšetřování budapešťské prokuratury. Podle šéfa kancleláře maďarského premiéra Viktora Orbána se shromažďování zpravodajských informací v zemi děje v souladu se zákonem.

"Vyšetřování je zaměřené na zjištění skutečnosti, zda byla páchána trestná činnost," uvedl úřad podle agentury MTI v dnešním prohlášení. Jde o reakci na zprávy o podezření, že Orbánova vláda zmíněný software využívala ke sledování nepohodlných lidí.

Maďarská policie podle agentury Reuters tento týden sdělila, že obdržela dvě stížnosti na takové údajné zneužití, z nichž jednu podal politik.

Investigativní web Direkt36, který je součástí skupiny médií, jež o věci informovala, tvrdí, že seznam více než 300 maďarských telefonních čísel, u nichž panuje podezření, že se staly terčem sledování, zahrnuje novináře, podnikatele, právníky a lidi kritické vůči Orbánovi.

Skupina 17 zahraničních médií, včetně českého serveru investigace.cz, v neděli na základě investigativní práce zveřejnila podezření, že vlády několika zemí využily technologii izraelské společnosti NSO Group ke špehování novinářů, lidskoprávních aktivistů či právníků. Mezi dotyčné státy zařadila i Maďarsko.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová hned v pondělí při návštěvě Prahy takové špehování novinářů označila za nepřijatelné. Nicméně hned dodala, že je třeba ověřit, zda se něco takového skutečně dělo.

NSO Group závěry skupiny médií odmítla jako "plné nesprávných předpokladů a nepotvrzených teorií". Software Pegasus je podle společnosti prodáván pouze prověřeným zahraničním vládám a pouze pro použití proti teroristům nebo zločincům.

Šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás na týdenní tiskové konferenci řekl, že podrobnosti o dohlížecí činnosti maďarské vlády "nejsou veřejné informace". "V takových otázkách je třeba zkoumat pouze jednu věc, a to, zda shromažďování zpravodajských informací proběhlo zákonně, nebo ne," řekl podle Reuters. "Konstatujeme, že veškeré shromažďování tajných zpravodajských informací proběhlo zákonně," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď