Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

foto Vlajky Evropské unie před sídlem EU v Bruselu na snímku z 16. října 2019.

Brusel - Velká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní země tak chtějí učinit nejpozději do konce měsíce. Otevření vnějších hranic společenství by mohlo přijít v červenci. Po dnešní videokonferenci ministrů vnitra to řekla chorvatská státní tajemnice Terezija Grasová, jejíž země nyní EU předsedá. Podle informací ČTK chce až na konci června rušit omezení na hranicích pouze Španělsko, ostatní země dříve. Od 15. června otevře hranice pro země EU také Švýcarsko, které není unijním členem, ale je součástí schengenského prostoru bez vnitřních hranic.

Unijní státy hodlají stále přihlížet k vývoji koronavirové nákazy, podle Evropské komise však již nejsou důvody k dalšímu prodlužování hraničních kontrol.

"Uvítala jsem, jak rychle členské země přistupují k rušení omezení na hranicích," prohlásila po jednání eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, podle níž by již na konci června mohl opět plně fungovat schengenský prostor bez hraničních kontrol. Záležet to však bude především na tom, zda bude pokračovat příznivý vývoj nákazy covidu-19 v jednotlivých členských zemích, které mají rozhodnutí ve svých rukou, dodala komisařka.

"Dodržování bezpečné vzdálenosti a další opatření k ochraně zdraví jsou stále potřebná," podotkla Johanssonová. Unijní epidemiologové jsou podle ní přesvědčeni, že situace se natolik zlepšila, že kontroly mezi členskými státy jsou bezpředmětné.

Brusel již v květnu doporučil státům postupně a koordinovaně rušit hraniční kontroly. Zatímco například pobaltské země či Česko a Slovensko již společné hranice pro své občany otevřely, další státy včetně Německa či Belgie se chystají omezení zrušit v polovině června.

Švýcarsko dnes oznámilo, že od 15. června plně obnovuje volný pohyb osob a že do země mohou od tohoto data přicestovat i občané třetích států, kteří žijí na území EU. Otevřené švýcarské hranice platí i pro Británii, která z EU vystoupila a která není členem schengenu.

Hraniční režim uvolní také pobaltské republiky a Polsko, oznámila podle Reuters Litva. Pobaltí již 15. května vytvořilo v rámci EU takzvanou cestovní bublinu, kdy občané Litvy, Lotyšska a Estonska mohli společné hranice volně překračovat. Litevský premiér Saulius Skvernelis dnes řekl, že volný pohyb mezi Pobaltím a Polskem bude obnoven v nadcházejícím týdnu. Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prozatím do 12. června nechává uzavřené hranice se sousedními unijními zeměmi, tedy i Českem.

Zrušit omezení na vnějších hranicích evropského společenství by podle Grasové mohly unijní země v červenci, až budou otevřeny všechny vnitřní hranice. Někteří ministři dnes podle ní dali najevo, že chtějí stanovit jasná kritéria nutná k otevření hranic pro cizince z mimounijních zemí. Ne všechny státy mají na tato hlediska stejný názor a zvláště země na vnějším okraji unie požadují, aby Brusel přišel s jednotnými pravidly.

Komisařka Johanssonová přislíbila, že unijní exekutiva připraví doporučení pro otevření vnějších hranic příští týden.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď