Macronův poradce Benalla byl obviněn kvůli květnovému incidentu

foto Na snímku pořízeném z videozáznamu muž identifikovaný jako Alexandre Benalla (vpravo), poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napadá účastníka prvomájové demonstrace v Paříži.

Paříž - Francouzské úřady obvinily Alexandra Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, z několika trestných činů, kterých se údajně dopustil během letošní prvomájové demonstrace. Oznámila to agentura AFP. Kromě Benally byli z porušení služebních povinností obviněni tři policisté, s jejichž přispěním se na veřejnost dostalo video usvědčující Benallu z bití demonstranta.

Benalla byl přizván k policejním složkám během květnové demonstrace jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do samotného zásahu. Z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku a přispěl i ke snaze policistů zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran. Kamera zachytila Benallu, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníka prvomájové demonstrace bije.

Vyšetřující soudce dnes v Paříži obvinil Benallu z násilností, rušení policejního zásahu a neoprávněného nošení odznaků státní moci. Spolu s ním byl podle AFP obviněn z násilí a nedovoleného ozbrojování i další Macronův bezpečnostní pracovník Vincent Crase, který byl rovněž zachycen na videozáznamu z prvomájových oslav.

Podle agentury Reuters francouzský prezident v důsledku incidentu čelí největšímu politickému skandálu od nástupu do úřadu. Benallovi nejdřív Macron pozastavil výkon funkce, ale podle pátečního oznámení Elysejského paláce se rozhodl ho propustit.

Obvinění policisté podle policie ve středu předali záběry zásahu médiím, o aféře jako první informoval list Le Monde.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 5:00 5°C

Celá předpověď