Macron připomněl Napoleona u příležitosti 200. výročí jeho smrti

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte uctili 5. května 2021 Napoleona Bonaparteho u jeho hrobky při příležitosti 200. výročí úmrtí tohoto rozporuplného vojevůdce a panovníka.

Paříž - U příležitosti 200. výročí úmrtí Napoleona Bonaparteho francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnec k hrobce tohoto rozporuplného vojevůdce a panovníka, který svrhnul mladou republiku a v krvavých bitvách rozšířil francouzské impérium po celé Evropě. Informovala o tom agentura Reuters.

Řada minulých francouzských prezidentů se zdráhala vzdát hold jedné z nejkontroverznějších postav francouzské historie. V dnešním projevu v pařížském ústavu Institute de France na březích řeky Seiny však Macron řekl, že k dějinám je potřeba se postavit čelem.

Napoleon byl podle některých vojenským géniem, modernizátorem a národním hrdinou, druzí ho naopak mají za imperialistu, válečného štváče a zotročitele.

Výročí je časem pro "osvícenou připomínku", nikoliv však oslavu, řekl Macron. Napoleonovo rozhodnutí obnovit otroctví bylo podle prezidenta zradou, zároveň ale císaře vyzdvihl jako člověka, který pomáhal utvářet moderní Francii.

"Pokud jeho vznešenost odolává erozi času, je to proto, že jeho život nachází v každém z nás intimní ozvěnu," řekl prezident. "Napoleon je naší součástí," dodal.

Napoleon se chopil moci v roce 1799, když svrhl rodící se demokracii, která o deset let dříve sesadila monarchii. Vítězstvími na bitevních polích se jeho moc rozšířila po celé Evropě, než byl poražen v roce 1815 v bitvě u Waterloo.

Napoleon zrušil výdobytky v ženských právech a obnovil otroctví ve francouzských koloniích. Dal ale také vzniknout francouzskému trestnímu zákoníku, správnímu systému prefektů či středoškolským lyceím, které existují dodnes.

Před Invalidovnou, kde se je umístěna Napoleonova hrobka, dnes několik desítek podporovatelů Napoleona provolávalo: "Ať žije Francie, ať žije císař".

"Život Napoleona je ódou na politickou vůli. Cesta dítěte z Ajaccia, které se stalo pánem Evropy, jasně ukazuje, že člověk může změnit běh dějin," řekl Macron, nejmladší hlava francouzského státu od dob právě Napoleona.

Letošní výročí se v zemi, kterou za rok čekají prezidentské volby, výrazně zpolitizovalo. Krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová, která je rok před hlasováním považována za hlavní Macronovu vyzyvatelku, kritizovala prezidenta za to, že neoslavoval odkaz "věčného francouzského hrdiny".

Silně levicový poslanec Alexis Corbi?re řekl, že by se neměla vzdávat pocta člověku, "který pohřbil první republikánskou zkušenost v našich dějinách".

Napoleon zemřel 5. května 1821 v exilu na ostrově Svatá Helena v jižním Atlantiku ve věku 51 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď