Macron požádal Rwandu o odpuštění v souvislosti s genocidou

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron

Kigali - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že pouze Rwanďané mohou Francii odpustit za její roli ve rwandské genocidě z roku 1994. Francie podle něj neposlouchala varování o hrozícím masakru, nebyla však spolupachatelem, informovala agentura Reuters. "Pouze ti, kteří tu noc zažili, nám možná mohou odpustit, dát nám dar odpuštění," řekl Macron u památníku obětem vraždění v kigalské čtvrti Gisozi, kde je pohřbeno 250.000 Tutsiů.

Francie podle Macron neposlouchala ty, kteří varovali před hrozícím masakrem ve Rwandě, a de facto stála při genocidním režimu. Spolupachatelem genocidy však Francie podle něj nebyla. Prezident též uvedl, že "příliš dlouho převládalo mlčení při zkoumání pravdy".

Francie letos zveřejnila dvě zprávy, v nichž se hovoří o jejím podílu. Podporovala tehdy rwandskou vládu i v době, kdy bylo jasné, že se chystá genocida. O život v ní přišlo na 800.000 etnických Tutsiů a umírněných Hutuů.

Po událostech z roku 1994 se jako první vydal do Rwandy v roce 2010 tehdejší prezident Nicolas Sarkozy, který přiznal "závažné omyly a určitou formu zaslepenosti", jež měla dramatické důsledky.

Macron do Kigali přiletěl dnes ráno. Setkal se s prezidentem Paulem Kagamem a pak zamířil k památníku obětem genocidy.

Kagame, který je prezidentem od roku 2000, získal uznání v zahraničí za obnovení pořádku a za pokrok v ekonomickém rozvoji a zdravotní péči. Ochránci práv, disidenti a další ho ale obviňují, že zemi vládne tvrdou rukou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď