Macron nabídl Paříž jako prostředníka mezi Bagdádem a Kurdy

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Paříž - Francie by mohla být prostředníkem v jednáních Bagdádu s iráckými Kurdy po sporném referendu o nezávislosti iráckého Kurdistánu. Navrhl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na jednání s iráckým premiérem Hajdarem Abádím v Paříži. Abádí podle agentury AFP uvedl, že jeho vláda si nepřeje ozbrojenou konfrontaci s kurdskými jednotkami. Dodal ale, že autorita centrální vlády musí převážit.

Abádí rovněž potvrdil, že irácká armáda dobyla z rukou takzvaného Islámského státu (IS) město Havídža na severu země. Dodal, že boje se nyní soustředí k hranici se Sýrií, kde se nacházejí poslední území ovládaná islamisty.

Rozhovory se podle agentury AP týkaly nejen urovnání kurdské krize, ale také podpory Francie v boji proti IS a obnovy irácké ekonomiky.

Kurdové se v iráckém autonomním Kurdistánu a několika dalších oblastech, které v severním Iráku obývají, 25. září vyslovili pro nezávislost tohoto regionu. Výsledek hlasování odmítla centrální vláda v Bagdádu a také řada sousedních států, včetně Íránu a Turecka, kde žijí početné kurdské menšiny.

"Nechceme ozbrojený střet, nechceme boje, ale autorita federální vlády musí převážit. Nikdo ji nesmí narušit," řekl Abádí. Kurdské bojovníky vyzval, aby zůstali součástí iráckých jednotek. "Tak můžeme zajistit bezpečnost občanů a příslušné oblasti obnovit," dodal s odkazem na potřebnou rekonstrukci území dobytých od IS.

Francie podle Macrona podporuje stabilitu a územní celistvost Iráku. Práva Kurdů by ale měla být uznána v rámci irácké ústavy, uvedl prezident. Šéf Elysejského paláce také vyzval k národnímu smíření a vytvoření vlády, v níž by zasedli i Kurdové, s nimiž "Francie udržuje blízké styky". Dialog je jedinou cestou z krize a Francie je připravena aktivně se podílet na jednáních mezi Bagdádem a Kurdy, dodal Macron.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď