Macron: Evropa potřebuje vize a koalici dobré vůle

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Berlín - Evropa potřebuje vize a "koalici dobré vůle", která je prosadí, je přesvědčen francouzský prezident Emmanuel Macron. Řekl to dnes v debatě na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem. V podvečer v tomto německém městě spolu s kancléřkou Angelou Merkelovou zahájí tradiční knižní veletrh.

"Potřebujeme vize a musíme mít vize," uvedl Macron, který koncem září ty své představil v zásadním projevu na pařížské Sorbonně. Bez vizí by se podle něj debata mohla smrsknout pouze na diskuze o různých instrumentech a technikáliích.

Aby je mohla naplnit, potřebuje Evropa již zmíněnou koalici dobré vůle. Skutečnou otázkou podle francouzského prezidenta je, co je současná generace ochotna společně udělat. O svých představách je Macron připraven diskutovat se všemi státy. Poznamenal ale, že ve východní Evropě vidí pokusy Evropu "překopat".

Ve svém zářijovém projevu devětatřicetiletý Macron vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy i prohloubení spolupráce v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti či obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí, navrhl také.

Šéfka německé vlády Merkelová, která v zářijových volbách ztratila část vlivu a nyní se snaží sestavit nový kabinet, na Macronovy návrhy reagovala spíše opatrně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď