Macron chválil Německo, že přemohlo démony nacionalismu

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron a vrcholní němečtí představitelé včetně kancléřky Angely Merkelové dnes uctili v centru Berlína památku obětí válek, když položili věnce v památníku Neue Wache na třídě Unter den Linden. Na snímku zleva německá kancléřka Angela Merkelová, místopředsedkyně něměckého parlamentu Claudia Rothová, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, předseda horní komory německého parlamentu Daniel Günther a předseda německého ústavního soudu Andreas Vosskuhle.

Berlín - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ve Spolkovém sněmu vyzval Německo, aby v době nového nacionalismu udělalo Evropu odolnější vůči krizím. Poděkoval za to, že v německém parlamentu může promluvit v den, kdy si Německo, kdysi úhlavní nepřítel Francie, připomíná památku obětí válek a diktatur. Je to podle něj velký signál smíření.

Německu se podle Macrona podařilo "přemoci krvelačné démony nacionalismu". "Jsem pyšný, že Francie při tom... hrála roli," dodal.

Před projevem ve Spolkovém sněmu Macron spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem položili věnce v památníku Neue Wache na třídě Unter den Linden, informuje agentura AP. V Německu je dnes Den národního smutku (Volkstrauertag), zasvěcený památce obětí všech válek a diktatur. Jeho počátky sahají do roku 1919, kdy lidé chtěli ukázat solidaritu s pozůstalými po vojácích padlých v první světové válce. V památníku Neue Wache se od roku 1993 z iniciativy tehdejšího kancléře Helmuta Kohla nachází socha Matka a syn sochařky Käthe Kollwitzové a na podlaze je věnování "Obětem války a tyranie".

Před tímto pietním aktem Macron se Steinmeierem vyzvali mladé lidi, aby udělali vše pro otevřenou a mírovou Evropu, protože podle šéfa Elysejského paláce se "nacházíme ve velmi důležitém okamžiku naší historie". Steinmeier zdůraznil, že se lidé musejí učit z historie, aby se vyhnuli novým nedorozuměním. V Berlíně se v těchto dnech sešlo na 500 mladých lidí ze 48 zemí Evropy, Afriky a Blízkého východu na setkání nazvaném "Mladí za mír - sto let od první světové války, sto nápadů pro mír", napsala agentura DPA.

Odpoledne čeká ještě Macrona s Merkelovou schůzka, na které se budou radit o reformě Evropské unie. Oba politici mají stejný názor například na zavedení společného rozpočtu eurozóny. Navrhovaný rozpočet by měl snížit ekonomické rozdíly mezi zeměmi platícími eurem a pomoci odvrátit budoucí krize.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď