Macron čelí kritice za poznámku na adresu zraněné demonstrantky

foto Ilustrační foto - Seniorka zraněná při protestech v Nice.

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu 73leté seniorky, která utrpěla zranění při sobotním devatenáctém kole demonstrací hnutí žlutých vest. Macron dnes v rozhovoru poskytnutém listu Nice-Matin uvedl, že doufá, že se zraněná žena rychle uzdraví a také zmoudří.

Třiasedmdesátiletá Genevi?ve Legayová utrpěla vážné zranění hlavy při sobotním zákroku pořádkových sil proti demonstrantům v jihofrancouzském městě Nice. Žena protestovala na Garibaldiho náměstí, na kterém úřady předtím demonstrace zakázaly.

Rodina zraněné seniorky již v neděli oznámila, že si bude na údajnou policejní brutalitu při zásahu stěžovat. Úřady dnes zahájily vyšetřování, jehož cílem je zjistit, jak k vážnému zranění seniorky došlo.

Prezident dnes vyjádřil politování nad tím, že seniorka utrpěla při zásahu policie zranění, upozornil ale, že je podle něj nezodpovědné, když se "křehcí" lidé vydávají na místa, "která jsou definována jako zakázaná". "Přeji jí brzké uzdravení a snad i určitou formu moudrosti," dodal Macron.

"Někdo, kdo je na nemocničním lůžku, se nekritizuje," uvedl dnes právní zástupce zraněné seniorky Arié Alimi. Macronovy výroky označil za "hrubé a netaktní". "Naši senioři mají také právo vyjádřit svůj politický názor," dodal. Kritiku si Macron vysloužil za svůj výrok také na sociálních sítích.

Na prezidentovu stranu se naopak postavil starosta Nice Christian Estrosi, který zdůraznil, že v místě, kde Legayová protestovala, byla demonstrace zakázána.

Legayová, která protestovala v Nice s velkou duhovou vlajkou s nápisem Mír, zůstává nadále v nemocnici kvůli několikanásobné zlomenině lebky. Podle agentury AFP je žena známou odpůrkyní globalizace a mluvčí známé antiglobalizační skupiny Attac v jihofrancouzském regionu Alpes-Maritimes.

Během sobotního devatenáctého kola protestů hnutí žlutých vest vyšlo do ulic po celé Francii podle údajů ministerstva vnitra kolem 40.500 lidí. Od počátku protestů proti politice prezidenta Macrona a vlády, které začaly loni 17. listopadu, utrpěly zranění nejméně dvě tisícovky lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď