Macron a Si Ťin-pching podpořili pařížskou klimatickou dohodu

foto Prezidenti Číny a Francie Si Ťin-pching (vpravo) a Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Pekingu 6. listopadu 2019.

Peking - Čína a Francie nadále stojí za pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015. Ve společném prohlášení se na tom shodli prezidenti obou zemí Si Ťin-pching a Emmanuel Macron. Francouzský prezident dnes ukončí třídenní návštěvu Číny a v její závěrečný den se setkal s čínskou hlavou státu.

Podle agentury AFP vydali společné prohlášení, které označili jako "Pekingskou výzvu" a v němž vyjádřili podporu "neodvolatelné" pařížské dohodě. Zdůraznili také odhodlání přispět ke zlepšení mezinárodní spolupráce v otázce klimatických změn.

Čína a Francie tak vyzvedávají význam pařížské dohody v době, kdy od ní odstupují Spojené státy. Hlavním cílem klimatické dohody z Paříže je udržet zvyšování teploty na planetě pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím, což má snížit riziko a dopady klimatických změn.

Signatáři dohody se zavázali k omezování skleníkových plynů, které k oteplování přispívají. Za USA k dohodě přistoupila minulá administrativa prezidenta Baracka Obamy, podle té současné ale ujednání poškozuje americkou ekonomiku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď