Macron a Johnson se znovu zavázali podporovat Ukrajinu, dokud to bude nutné

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron (vpravo) a britský premiér Boris Johnson.

Paříž/Londýn - Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek podporovat Ukrajinu, kterou v únoru napadlo Rusko, dokud to bude nutné. Státníci také chtějí nadále spolupracovat při poskytování vojenské či humanitární pomoci. S odvoláním na prohlášení Elysejského paláce to uvedla agentura Reuters.

Macron a Johnson "potvrdili své odhodlání podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude nezbytné," uvedl Elysejský palác. Vrcholní představitelé telefonicky hovořili také o nutnosti nadále koordinovat spolupráci ve vojenské, humanitární a ekonomické pomoci.

Zmínili se rovněž o potravinové krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Macron i Johnson zopakovali, že podporují evropské úsilí o umožnění vývozu ukrajinského obilí v rámci "solidárních tras".

Spojené království dodalo Ukrajině řadu vojenského vybavení. Johnson oznámil v červenci další vojenskou pomoc v hodnotě jedné miliardy liber (téměř 29 miliard Kč). Tím se celková podpora, kterou Londýn poskytl Kyjevu od začátku války, zvýšila na 2,3 miliardy liber.

Ukrajině pomáhá i Francie, přestože Macron opakovaně čelil kritice za své telefonáty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého se snažil přimět k ukončení agrese.

Francouzský prezident i britský ministerský předseda Ukrajinu během války navštívili. Macron byl v ukrajinské metropoli v červnu. Johnson zavítal do Kyjeva dvakrát - v květnu a podruhé v červnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď