Machytka pověřený řízením FN Ostrava chce i do řádného konkurzu

foto Zleva předsedkyně Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků při Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) Andrea Vylíčilová, ředitel FNO Evžen Machytka a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR při FNO Zuzana Sargová vystoupili 15. února na tiskově konferenci k aktuální situaci v nemocnici.

Ostrava - Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Řízením zdravotnického zařízení byl pověřen dočasně, když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pátek odvolal Svatopluka Němečka. Machytka to dnes řekl novinářům. Uvedl, že nechystá další personální změny.

"Naopak chci stabilizovat tým a nějakým způsobem i doplnit zaměstnance fakultní nemocnice hlavně na pozici zdravotních sester, které jsou dlouhodobě přetěžovány. Vidím to jako jednu ze svých priorit," řekl. Už dříve prohlásil, že množství personálu v nemocnici bylo nedostatečné. Očekává, že by řádově mohlo být přijato několik desítek sester.

Ministr zdůvodnil Němečkovo odvolání tím, že manažersky selhal, umělé navyšoval hospodářský výsledek a byl ve střetu zájmů. Němeček považuje důvody za smyšlené a tvrdí, že vláda bez důvěry si tak vyřizuje účty.

Machytka po svém nástupu odvolal tři náměstky někdejšího ředitele. Náměstka ředitele pro vědu a výzkum Václava Procházku nahradil Petr Vávra z chirurgické kliniky. Oblast personálního řízení převzala po Petře Tomanové Tatiana Karolčíková a IT technologie po Petru Böhmovi dočasně povede Jaroslav Moureček.

Za prioritu Machytka rovněž označil spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity (LF OU). Pověřený ředitel se s ní dříve přel o právo na své působení v akademickém senátu a výhrady měl i k volbě děkana univerzity Arnošta Martínka, měl ji za neplatnou. Soud mu v případě sporu o účast v akademickém senátu dal za pravdu.

Machytka navíc často bývá spojován s někdejším děkanem Lékařské fakulty Pavlem Zončou, který byl ze své funkce na podzim 2016 prý za dramatických okolností odvolán. Po Machytkově nástupu se Zonča, který se také pře s univerzitou, rovněž vrátil zpět na chirurgii fakultní nemocnice. Odkud naopak bezprostředně po příchodu Machytky odešel přednosta Igor Penka, vedením byl dočasně pověřen zástupce přednosty Vladimír Richter.

Vedení Lékařské fakulty dnes vyjádřilo znepokojení nad personálními změnami v nemocnici. Některé z nich považuje za konkrétně přizpůsobené pro Machytkovy spolupracovníky. "Například právě návrat docenta Zonči do fakultní nemocnice. Vzhledem k velmi úzké propojenosti FNO a LF OU považujeme toto znepokojení za důvodné, neboť může mít nepřímý vliv i na lékařskou fakultu," uvedla proděkanka fakulty Darja Jarošová.

"Ostravská lékařská fakulta je velice mladá, měla ve svém zrodu řekněme dětské nemocni, chci jednoznačně deklarovat, že jí chci velice pomoct," uvedl Machytka. Dodal, že pokud existovala nějaká "válečná sekera", chtěl by, aby byla zakopána a s fakultou je připraven spolupracovat a komunikovat. Chystá se sejít s vedením fakulty i univerzity.

Podle Machytky Zonča na chirurgii působí jako sekundární lékař. "Mně uniká, proč je tolik jmenován v souvislosti s mým jmenováním na ředitele. Vážím si ho jako výborného odborníka a respektovaného chirurga, který má excelentní mezinárodní renomé. Nabídl jsem mu na malý úvazek místo sekundárního lékaře na chirurgické klinice," řekl Machytka. V nemocnici plánuje nejen personální audit, který by měl ukázat potřeby počtu pracovníků, ale chystá i audity financí nebo zakázek nemocnice.

"Stále ještě postrádáme informovanost zaměstnanců. Náš interní e-mail není v tomto duchu vůbec využívaný. Do dneška naši zaměstnanci nebyli informováni o tom, že jsou odvoláni náměstci, a jak jsem se tady dozvěděla, tak i jmenovaní noví," řekla dnes Zuzana Sargová, předsedkyně Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (ZO OSZSP ČR) FN Ostrava. Jde o největší ze tří odborových organizací.

Dodala, že chápe vytíženost ředitele, ale je podle ní nutné, aby se ředitel sešel se zaměstnanci. Otazníky dle jejího mínění vzbudil hlavně odchod přednosty chirurgické kliniky. "Lidé neví, co si o tom mají myslet," uvedla. Podle jejích informací klinika fungovala bez problémů a náhlým odchodem přednosty jsou zaměstnanci určitě překvapeni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď