MAAE: Írán obohacuje uran na 4,5 procenta, překračuje limit

foto Íránský výzkumný těžkovodní reaktor v Araku.

Vídeň - Írán obohacuje uran na 4,5 procenta, čímž překračuje limit 3,67 procenta stanovený mezinárodní smlouvou z roku 2015. Podle agentury Reuters to dnes uvedli představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která íránský jaderný program sleduje. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že Írán tajně obohacuje uran už dlouho, a prohlásil, že sankce vůči Teheránu budou brzy výrazně zpřísněny.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v úterý potvrdila, že Teherán už obohacuje uran nad stanovený limit, konkrétní hodnotu ale nesdělila. Dnes zmíněný údaj oznámili představitelé agentury zástupcům členských států na zasedání Rady guvernérů MAAE ve Vídni.

Na porušování závazků ze strany Íránu dnes reagoval americký prezident, když zemi obvinil z dlouhodobého tajného obohacování uranu. Varoval ji zároveň, že Spojené státy už brzy zesílí sankce, které vůči Íránu uplatňují.

"Írán dlouho tajně 'obohacuje', čímž zcela pošlapává tu příšernou dohodu za 150 miliard dolarů (3,4 bilionu Kč), kterou stvořili (bývalý ministr zahraničí USA) John Kerry a administrativa (prezidenta Baracka) Obamy. Vzpomeňte si, že dohoda měla vypršet za několik málo let. Sankce budou brzy zvýšeny, a to velmi výrazně!" napsal dnes na twitteru šéf Bílého domu.

Veškeré íránské aktivity MAAE monitoruje a dohlíží i na jadernou dohodu s mocnostmi, prohlásil dnes íránský velvyslanec při MAAE Kazím Gharíb Abádí v reakci na Trumpova slova o tajném obohacování uranu. "Nemáme co skrývat," ujistil diplomat po mimořádném zasedání Rady guvernérů MAAE, které bylo svoláno na žádost USA.

Německému listu Die Zeit Abádí v úterním rozhovoru řekl, že Teherán hodlá dodržet jadernou dohodu, pokud všechny ostatní strany dohody dodrží své závazky. "Všechno lze zvrátit během jediné hodiny, pokud všichni naši partneři z dohody dodrží stejným způsobem své závazky," řekl Abádí.

Diplomat německému týdeníku dále řekl, že Írán je ochoten k vyjednáváním jen za určitých okolností. "Nemluvíme s nikým, kdo nám klade pistoli na hruď," řekl íránský představitel a kritizoval mimo jiné sankce uvalené na nejvyššího duchovního vůdce Íránu ajatolláha Alího Chameneího.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví dnes zdůraznil, že Írán chce jadernou dohodu dodržovat, pokud budou realizovány hospodářské části dohody výhodné pro Teherán.

"Írán nemá žádný skutečný důvod rozšiřovat svůj jaderný program a nelze to chápat jinak, než jako hrubý a očividný pokus vymámit peníze z mezinárodního společenství," uvedlo dnes zastoupení USA při MAAE. Spojené státy podle něj daly najevo, že jsou otevřeny jednáním bez předběžných podmínek a nabízí Íránu možnost úplné normalizace vztahů.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

MAAE dnes také potvrdila, že Teherán překročil povolený 300kilogramový limit zásob plynného hexafluoridu uranu, což odpovídá 202,8 kilogramu nízko obohaceného uranu. Toho má nyní Írán 213,5 kilogramu, uvedla podle agentury Reuters MAAE.

Krizové zasedání Rady guvernérů MAAE se dnes sešlo na žádost Spojených států. Důvodem jsou kroky, které Írán podniká v reakci na loňské rozhodnutí Spojených států od mezinárodní jaderné dohody odstoupit a na obnovení hospodářských sankcí proti Íránu. Teherán také žádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán v reakci začal porušovat další závazky plynoucí ze smlouvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď