Lyžování v ČR o víkendu lákalo, některá centra ale pomalu končí

foto Běžkaři a turisté 1. března 2020 na cestě z Prášil k Poledníku na Šumavě. Jihočeské skiareály přilákaly o víkendu přes 4000 lyžařů.

Praha - Lyžování o víkendu nalákalo do českých a moravských hor tisíce lidí. Podmínky v uplynulých dnech zlepšilo několik centimetrů nového sněhu a i počasí po oba dny většinou přálo. Provozovatelé řady skiareálů hodnotili uplynulý víkend jako velmi zdařilý, pro některá menší střediska to nicméně byl jeden z posledních víkendů v sezoně.

Velká krkonošská střediska považují víkend dokonce za jeden z nejlepších v sezoně. Tisíce lidí dorazily do SkiResortu Černá hora - Pec, Špindlerova Mlýna nebo Rokytnice nad Jizerou. Pro Harrachov byl víkend jen průměrný. V provozu zůstávají i menší střediska jako Herlíkovice - Bubákov, Kněžický vrch a Kebrlák u Vrchlabí, Mladé Buky, Strážné, Prkenný Důl v Žacléři nebo Dolní Dvůr. V horách ale platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti, což znamená značné lavinové nebezpečí.

Zájem o lyžování byl také v Orlických a Jizerských horách. Například v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem měli lyžaři k dispozici přes osm kilometrů sjezdovek. Kompletně v provozu byl Tanvaldský Špičák a na Severáku se lyžovalo na 2,6 z 4,2 kilometru sjezdových tratí.

Stovky lidí pak směřovaly do zimních středisek v Ústeckém kraji, kde byly otevřeny tři skiareály. Pro Bouřňák na Teplicku to byl možná ale poslední víkend v sezoně.

Na Šumavě tisíce lidí sjížděly například lipenské a zadovské sjezdovky. Tamní střediska chtějí udržet provoz nejméně do poloviny března, kdy skončí v kraji jarní prázdniny. Naproti tomu v Kašperských horách se kvůli nedostatku sněhu už nelyžuje.

Běžkařům sezona na Šumavě letos moc nepřála, o víkendu ale mohli díky novému sněhu na desetikilometrový okruh v lese okolo Alpské vyhlídky a v Železné Rudě na trasy Debrník, Zámecký les a Polomskou cestu. Podle pracovnice infocentra v Železné Rudě to však byla poslední možnost využít dobrého lyžování v kraji na upravených stopách.

Lyžování si o víkendu lidé užili i na Moravě, návštěvnosti tamních středisek podle provozovatelů pomohl návrat zimy. V Jeseníkách a Beskydech jsou dobré sněhové podmínky i pro běžkaře. Návštěvnost beskydských skiareálů jako Bílá nebo Mezivodí byla dobrá, ale někteří provozovatelé ji očekávali vyšší.

Vedle toho ve Zlínském kraji se na lyžařských podmínkách negativně podepsaly výkyvy počasí a obleva a střediska v Osvětimanech, Břestku a areál Mikulčin vrch u obce Vápenice na Uherskohradišťsku ukončila sezonu. Nelyžuje se ani v Rusavě na Kroměřížsku nebo Trnavě na Zlínsku. V týdnu se zmenší možnosti lyžování také na Vysočině, kde ukončí sezonu areál Fajtův kopec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď