Johaugová vyhrála na MS v Oberstdorfu i třicítku, Razýmová 19.

foto Therese Johaugová z Norska během závodu na 30 kilometrů s hromadným startem na šampionátu v Oberstdorfu.

Oberstdorf (Německo) - Norka Therese Johaugová podtrhla v dnešním závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem na světovém šampionátu svoji dominanci mezi běžkyněmi na lyžích. Soupeřky deklasovala rozdílem třídy, v Oberstdorfu získala po skiatlonu, volné desítce a štafetě čtvrté zlato a celkově už čtrnáctý titul mistryně světa. Česká reprezentantka Kateřina Razýmová doběhla devatenáctá. Sdruženáři Ondřej Pažout a Jan Vytrval skončili v závodě dvojic sedmí. Ve skokanské soutěži družstev na středním můstku obhájili zlato Němci, Češi byli jedenáctí.

Dvaatřicetiletá Johaugová tradičně nasadila od prvních metrů ostré tempo a po pěti kilometrech bylo o vítězce jasno. Její náskok už jen narůstal, chvilku byl skoro tříminutový a nakonec zvítězila o 2:34 minuty před krajankou Heidi Wengovou. Bronz ve finiši vybojovala Švédka Frida Karlssonová.

Čtrnáctým titulem se Johaugová vyrovnala Jeleně Vjalbeové z Ruska. Více titulů má jen osmnáctinásobná šampionka Norka Marit Björgenová.

Zatímco o zlatu bylo jasno, v boji o zbylé dvě medaile se děly věci. Deset kilometrů před cílem spadly ve sjezdu Wengová, Karlssonová a další Švédka Ebba Anderssonová. Ujela jim Rakušanka Teresa Stadloberová, ale nakonec ji soupeřky dostihly. Na stadionu poodjela Wengová a náskok ve finiši před Karlssonovou udržela.

Razýmová se v první půlce držela ve velké skupině za Johaugovou. Jako jedna z mála neměnila lyže a na osmnáctém kilometru díku tomu jela sedmá. Pak ale začala ztrácet a v cíli byla devatenáctá s odstupem 5:24 za Johaugovou.

Nejlepším individuálním výsledkem Razýmové v Oberstdorfu i na MS tak zůstalo 14. místo ze skiatlonu.

Petra Nováková obsadila 32. místo, Petra Hynčicová byla o čtyři místa za ní.

Čeští sdruženáři Ondřej Pažout, Jan Vytrval zakončili mistrovství světa sedmým místem v závodě dvojic. Vyhráli Rakušané Lukas Greiderer s Johannesem Lampartrem, který po triumfu na velkém můstku získal na šampionátu druhé zlato.

Pažout s Vytrvalem byli po dopoledních skocích, ve kterých předvedli výkony 116,5 a 103,5 metru, na osmé příčce. Stejné umístění českým reprezentantům patřilo i po Pažoutovu úvodním 7,5 km dlouhém úseku, Vytrval se poté ale dokázal dostat před Slovince.

Greiderer s Lamparterem, kteří byli po skoku druzí za vedoucími Japonci, vyhráli s náskokem 39,6 sekundy před norskou dvojicí Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber. Třetí příčku s více než minutovou ztrátou obsadili obhájci titulu Fabian Riessle a Eric Frenzel z Německa. Rjota Jamamoto a Akito Watabe se propadli na čtvrtou příčku.

Lamparter si ze šampionátu v Oberstdorfu odváží tři medaile. Ke zlatu z dvojic a individuálního závodu na velkém můstku přidal ještě bronz v závodě družstev, ve kterém byl členem vítězného týmu i Greiderer.

Němečtí skokani na lyžích obhájili na mistrovství světa titul v soutěži družstev na velkém můstku. V těsném souboji porazili stejně jako před dvěma lety Rakousko, bronz získalo Polsko. Český tým ve složení Vojtěch Štursa, Viktor Polášek, Filip Sakala a Čestmír Kožíšek nepostoupil do druhého kola a obsadil jedenácté místo.

Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Severin Freund a Pius Paschke vedli v domácím prostředí v Oberstdorfu už po prvním kole a zlato uhájili i ve finále. Rakušany porazili o 11,1 bodu a titul na velkém můstku získali počtvrté v historii. Třetí Polsko ztratilo 15,4 bodu.

Osmadvacetiletý Geiger tak na šampionátu získal čtyři cenné kovy. Dnešním triumfem navázal na zlato ze soutěže smíšených družstev, v němž se radoval i Eisenbichler, v individuálních závodech bral stříbro na středním a bronz na velkém můstku.

Do poslední série pokusů drželi naději na medaili obhájci bronzu Japonci, nakonec ale obsadili čtvrté místo. Norsko, které se kvůli pozitivnímu testu na koronavirus muselo obejít bez lídra Světového poháru Halvora Egnera Graneruda, skončilo šesté.

Z českých skokanů předvedl v prvním kole nejdelší pokus v poslední sérii Kožíšek, který zapsal 107,5 metru. Štursa závod zahájil skokem 102,5 metru, jejich týmoví kolegové se ale přes stometrovou hranici nedostali. Polášek skočil 99 metrů, Sakala o čtyři méně.

"Soutěž družstev se nám nepovedla. Je zklamání, nikdo neskočil svůj průměr a nepředvedli jsme, na co máme," řekl trenér František Vaculík.

Nejdelší pokus úvodního kola zaznamenal Japonec Jukija Sató, který skočil 141 metrů. Ve finále doletěl nejdále Polák Piotr Žyla (139 m).

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu (Německo):

Běh na lyžích:

Ženy - 30 km klasicky s hromadným startem: 1. Johaugová 1:24:56,3, 2. H. Wengová (obě Nor.) -2:34,2, 3. Karlssonová -2:34,8, 4. Anderssonová (obě Švéd.) -2:36,3, 5. Stadloberová (Rak.) -2:46,6, 6. Kalvaaová -3:30,2, 7. T. Wengová (obě Nor.) -3:33,5, 8. Pärmäkoskiová (Fin.) -3:41,7, 9. Sorinová (Rus.) -3:51,3, 10. Gimmlerová (Něm.) -4,08,6, ...19. Razýmová -5:24,2, 32. Nováková -8:30,0, 36. Hynčicová (všechny ČR) -11:04,5.

Severská kombinace:

Muži - sprint dvojic (velký můstek+2x7,5 km): 1. Lamparter, Greiderer (Rak.) 29:29,7, 2. Andersen, Riiber (Nor.) -39,6, 3. Riessle, Frenzel (Něm.) -1:07,4, 4. Jamamoto, A. Watabe (Jap.) -1:09,2, 5. Herola, Hirvonen (Fin.) -1:42,7, 6. Muehlethaler, Baud (Fr.) -2:06,5, 7. Pažout, Vytrval (ČR) -4:10,6, 8. A. Ilves, K. Ilves (Est.) -4:30,6, 9. Fletcher, Loomis (USA) -4:46,4, 10. Vrhovnik, Brecl (Slovin.) dostiženi o kolo.

Skoky na lyžích:

Muži - družstva: 1. Německo (Paschke, Freund, Eisenbichler, Geiger) 1046,6 b., 2. Rakousko (Aschenwald, Hörl, Huber, Kraft) 1035,5, 3. Polsko (Žyla, Stekala, Stoch, Kubacki) 1031,2, 4. Japonsko 1017,5, 5. Slovinsko 1010, 6. Norsko 974,1, 7. Švýcarsko 856,6, 8. Rusko 778,2, ...11. ČR (Štursa, Polášek, Sakala, Kožíšek) 226,5 - nepostoupili do 2. kola.