Lustigovu cenu udělí až za rok, sponzoři podpoří ČVUT

foto Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR, ve kterém pracovníci testují vzorky na koronavirus, převzal 17. dubna 2020 v Praze nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro sériovou výrobu (na snímku). Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT. Maska umožňuje použití výměnných filtrů, včetně filtrů P3R, které přesahují ochranu třídy FFP3.

Praha - Pořadatelé letos neudělí Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Organizátoři se dohodli se sponzory, aby svou podporu věnovali projektům ČVUT sloužících boji s koronavirem. Ti škole a jejím vědcům věnují půl milionu. ČTK o tom za pořadatelskou Česko-izraelskou smíšenou obchodní komoru informoval Jaroslav Martínek. Organizační výbor ceny zvažuje možnost, že by se v příštím roce mohla cena udělit více než jedné osobnosti.

"Ročníky 2020 a 2021 by se mohly spojit, protože kandidátů, kteří toto ocenění zasluhují, je celá řada. Věřím, že v příštím roce bude zdravotnická i společenská situace daleko příznivější," uvedl předseda výboru ceny Jan Pirk.

Peníze, které vybrali sponzoři ceny, se použijí na výrobu celoobličejových masek určených lékařům a zdravotníkům v první linii, plicních ventilátorů CoroVent a dezinfekce, která putuje zdravotníkům, lékařům, nemocnicím, hasičům, dětským domovům či domovům seniorů.

Cena Arnošta Lustiga se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. V loňském roce cenu obdržel bývalý velitel 601. skupiny speciálních sil a současný ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka.

Dalšími laureáty ceny jsou třeba disidentka a chartistka Dana Němcová, spisovatel Jiří Stránský, novinář a válečný veterán Bedřich Utitz, rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková nebo biskup Václav Malý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď