Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

foto Policejní zátaras na demonstraci proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka v Minsku 25. října 2020.

Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval demonstranty, kteří se dál bouří proti jeho režimu, že nehodlá ustoupit a nebude se proti nim rozpakovat použít ostřejší prostředky. Přestože vůdkyni běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské se nepodařilo ochromit zemi celostátní stávkou, jak dříve předesílala, od středy se v různých částech Běloruska podle ministerstva vyskytlo asi 20 pokusů zablokovat železniční koleje, píše server The Bell.

"Pokud se jen někdo prstem dotkne příslušníka armády (už jsem dal nařízení generálům), nevyvázne s celýma rukama, a to minimálně. Nemáme, kam bychom ustupovali, a nechystáme se ustupovat," citovala Lukašenka běloruská agentura Belta. Již dříve ministerstvo vnitra varovalo, že může proti demonstrantům zasahovat střelnými zbraněmi.

Lukašenko tento týden také předeslal, že v případě potřeby povolá do ulic armádu a ozbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. Nařídil rovněž částečně uzavřít pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a Ukrajinou. Dále běloruský lídr vyměnil ministra vnitra a jmenoval nové poradce, jimž svěřil dohled nad bezpečností v různých částech země.

Cichanouská, která po volbách odešla do litevského exilu, nejnovější kroky běloruského prezidenta označila za známku slabosti. "Zavření hranic i nová jmenování jsou signály oslabení jeho moci. Činí nekonzistentní rozhodnutí, protože panikaří," prohlásila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď