Luhačovické lázně uložily do základů kolonády časovou schránku

foto Vedení společnosti Lázně Luhačovice uložilo 15. května 2019 do základů rekonstruované kolonády na Lázeňském náměstí časovou schránku. Vložilo do ní současné dokumenty a předměty, například dopis generálního ředitele, láhev Vincentky či lázeňský pohárek.

Luhačovice (Zlínsko) - Vedení společnosti Lázně Luhačovice dnes uložilo do základů rekonstruované kolonády v Luhačovicích na Zlínsku časovou schránku. Sedmikilová nerezová schránka obsahuje dopis generálního ředitele lázní, láhev minerální vody Vincentka, lázeňský pohárek i láhev slivovice, řekl dnes novinářům generální ředitel lázní Eduard Bláha.

Do schránky umístil i fotografie ze současnosti, luhačovické a lázeňské noviny, průvodce sezonou, jídelníček hotelu, mince i text v datové podobě.

Na Lázeňském náměstí v Luhačovicích pokračovala 15. května 2019 rekonstrukce kolonády. "Místo, kde bude schránka čekat na své objevení, jsme nezvolili náhodně. Rozhodli jsme se ji umístit symbolicky uprostřed kolonády přímo u bývalého pramene Amandky, kde již na podzim po dokončení rekonstrukce vznikne druhé veřejné pítko Vincentky," uvedl Bláha, který ve svém dopise také popsal změny v Luhačovicích i plánované akce. Impulsem k uložení časové schránky byly náhodně objevené předměty při rekonstrukci kolonády.

Lázeňská kolonáda s halou Vincentka patří mezi kulturní památky a je součástí areálu navrženého na Seznam světového dědictví UNESCO. Rekonstrukce kolonády, haly Vincentka i dalších objektů v lázeňském areálu začala loni v září. Objekty získají původní podobu, postaveny byly na přelomu 40. a 50. let minulého století podle projektu architekta Oskara Poříska. Projekt si vyžádá asi 104 milionů korun, z toho evropská dotace by měla činit přes 98 milionů korun.

Obnova haly Vincentka by měla být hotová na konci léta, kolonáda by se po úpravách měla veřejnosti otevřít v říjnu. Na kolonádě se změní zejména její střed u bývalého pramene Amandka, střecha kolonády bude v daném místě prosklená, jak bylo v původním projektu. Změní se i osvětlení kolonády. Lázně investují také do úprav malých obchodů na kolonádě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď