Louvre i Versailles přišly loni o tři čtvrtiny návštěvníků

foto Francouzští policisté hlídkují poblíž pařížského muzea Louvre.

Paříž - Věhlasná pařížská muzea Louvre, Orsay či Centre Pompidou přišla loni kvůli koronaviru o tři čtvrtiny návštěvníků. Instituce, které byly dlouhé měsíce zcela uzavřené, zaznamenaly obří pokles návštěvnosti i proto, že do Francie přijelo jen minimum zahraničních turistů. Zatímco v roce 2019 navštívilo Louvre téměř deset milionů lidí, loni jich bylo jen 2,7 milionu, uvedla agentura AFP.

Vedení Louvru vypočítalo, že kvůli výpadkům tržeb přišlo zhruba o 90 milionů eur (2,3 miliardy korun). Zatímco ještě předloni tvořili 75 procent návštěvníků turisté ze zahraničí, loni si 84 procent vstupenek zakoupili Francouzi.

O více než 70 procent poklesl i počet návštěvníků v galerii moderního umění Center Pompidou a v muzeu Orsay, které láká na rozsáhlou sbírku francouzských impresionistů. Zámek Versailles, jednu z nejnavštěvovanějších památek ve Francii, viděly loni dva miliony lidí. V roce 2019 to bylo 8,2 milionu.

Velké loňské výstavy, jako například přehlídka renesančního umění od Donatella k Michelangelovi v Louvru či výstava Henriho Matisse v Center Pompidou co do návštěvnosti zaostaly daleko za očekáváním, protože zatím byly k vidění jen po omezenou dobu. Některé výstavy, které měly podle plánů loni začít, se ještě ani neotevřely.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď