Loutkový Spejbl oslavuje sté narozeniny novými projekty

foto Loutky Spejbla a Hurvínka.

Praha - Loutka Spejbla letos oslavuje sté narozeniny. Divadlo na jeho počest vydá nové CD a uspořádá výstavu SPEJBL 100. Během letošní a následující divadelní sezony zařadí soubor také jedno nové představení pro děti a jedno pro dospělé. Novináře o tom informovala za Divadlo Spejbla a Hurvínka Darina Miklovičová.

Na následující sezony divadlo chystá nové představení pro dospělé Hotel Spejbl od autorů Kirschner, Král a Lstibůrek. Věnovat se bude právě postavě Spejbla. Pro děti pak divadlo na říjen připravuje premiéru hry Past na Hurvínka. Výstava věnovaná přímo loutce s názvem SPEJBL 100 začne 4. listopadu ve Ville Pellé.

Loutka, která je součástí Divadla Spejbla a Hurvínka, byla vyrobena v roce 1919. První vystoupení se konalo o rok později na podzim. Divadlo Spejbla a Hurvínka proto slaví sté narozeniny oba roky a připravuje několik nových vystoupení a událostí na obě sezony. Další novinkou bude od začátku roku 2020 Klub Hurvajz, který nabídne divákům možnost nahlédnout do zákulisí. O příběhu pohádkové loutky chystá dokument Česká televize v cyklu Neobyčejné životy. Spejbl se tak zařadí mezi populární postavy, jako je například Karel Gott, Martin Dejdar nebo Jiřina Bohdalová. Poslední plánovanou novinkou je vydání CD v edici Supraphon. Představí divácky nejoblíbenější dialogy s postavou Spejbla.

Tato a následující sezona je pro Divadlo Spejbla a Hurvínka plná výročí. V únoru oslavilo divadlo 90. výročí od vydání první gramofonové desky, v příštím roce oslaví 90. narozeniny loutka psa Žeryka. Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v roce 1930. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil pouze na amatérské scéně. Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů.

Divadlo působí obvykle na domácí scéně v Dejvicích. Za 89 let existence se ale postavičky Spejbla a Hurvínka představily ve 34 zemích. Mezi jedno z divadelních ocenění patří i cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď