Loutkářské muzeum zahájilo výstavu tvorby rodiny Lamkových

foto Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravilo výstavu Pohádkový život rodiny Lamkových, která je poctou tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým. Potrvá do 16. září. Na snímku z 8. března 2018 jsou loutky a scénografie z Čarovného pavouka - krátkometrážní animované loutkové pohádky, natočené v rámci televizního seriálu Perly pro Československou televizi.

Chrudim - Muzeum loutkářských kultur zahájilo výstavu s názvem Pohádkový život rodiny Lamkových. Expozice je poctou tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým, uvedl Břetislav Oliva z muzea. Zřejmě nejznámější jsou jejich televizní Večerníčky.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravilo výstavu Pohádkový život rodiny Lamkových, která je poctou tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým. Potrvá do 16. září. Na snímku z 8. března 2018 je loutka a rekvizity z úvodních částí epizod Terezka v nesnázích aneb Hopkin zasahuje. Lamkovi jako scénáristé, výtvarníci nebo režiséři pomáhali vdechnout život postavám v příbězích O vodníku Česílkovi, O človíčkovi, Káťa a Škubánek, Matylda, Cvoček astronautem, Flok a Flíček a mnoha dalších. Kromě animovaného filmu se na špičkové úrovni věnovali také černému divadlu, výrobě loutek. Jsou podepsáni i pod stovkami dílů oblíbeného časopisu Čtyřlístek.

Výstava vznikla díky daru Hany Lamkové, která se v roce 2015 rozhodla muzeu věnovat loutky, dekorace, výtvarné návrhy, scénáře a mnoho dalších artefaktů a materiálů vytvořených společně s manželem Josefem, dcerou Hanou a dalšími spolupracovníky. Expozice provede návštěvníky kouzelným světem pohádek pro děti a představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k realizaci. K vidění budou mimo jiné loutky Dagmar Berkové z pohádkového seriálu Království květin, který Josef Lamka režíroval.

Od 21. března bude k výstavě navíc otevřena speciální místnost, která návštěvníkům umožní proniknout do tajů filmové animace a vlastnoručně si některé z postupů a triků vyzkoušet. K výstavě, která potrvá do 16. září, vychází také stejnojmenná publikace, která zachycuje neobyčejný život a tvůrčí atmosféru v rodinné dílně Hany a Josefa Lamkových.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď