Loutkářské muzeum uchovává maringotku potomka Matěje Kopeckého

foto Muzeum loutkářských kultur uchovává v depozitáři maringotku potomka loutkáře Matěje Kopeckého. Dlouho byla zapůjčena skanzenu na Veselém Kopci (na snímku), kde stála pod širým nebem, a je ve špatném stavu.

Chrudim - Muzeum loutkářských kultur uchovává v depozitáři maringotku potomka loutkáře Matěje Kopeckého. Dlouho byla zapůjčena skanzenu na Veselém Kopci, kde stála pod širým nebem a je ve špatném stavu. Po zrestaurování by ji bylo možné vystavit, muzeum však na to zatím nemá peníze ani vhodné místo v interiéru.

"Maringotka patřila Vojtěchu Kopeckého, což byl prapravnuk pomyslného patrona českého loutkářství Matěje Kopeckého. Vojtěch byl jedním ze čtyř bratrů jedné rodové linie, kteří se účastnili první světové války," řekl ČTK vedoucí sbírkového oddělení muzea Richard Matula. Armádní loutkové divadlo provozoval po vzniku samostatné republiky kvůli propagaci čechoslovakismu asi rok s bratrem Antonínem na Slovensku.

Maringotka původně sloužila jako takzvaná mládežnická ložnice na cestách kočovného loutkového divadla. Když se Vojtěch Kopecký (1897 - 1978) oženil a koupil další maringotku, byla určena k převážení divadelních potřeb, v přední části byla kuchyňka. Rodina hrávala hlavně v Praze a okolí, dlouho stála se svým divadlem na Žofíně a později, hlavně za války, na Letné. Celé divadlo Vojtěcha Kopeckého i obě maringotky jsou zachyceny ve filmu Miroslava Cikána Komediantská princezna z roku 1936.

Kočovné loutkářské společnosti musely ukončit činnost po roce 1953, kdy vstoupil v platnost divadelní zákon, neboť komunistický režim takové živnosti nepodporoval. Vůz pak dlouho stál v Praze na Letné.

Muzeum maringotku koupilo v roce 1986 od Marie, vdovy po Vojtěchu Kopeckém. Na Veselém kopci byla vystavena od roku 1988. Z původního vybavení se však nic nezachovalo, skanzen ji alespoň pro dokreslení dobového dojmu opatřil kamínky a nepůvodním nábytkem.

Loutkářský vůz by muzeum rádo zrestaurovalo podle dobových fotografií. "Rozpočet odhadujeme na 1,2 milionu korun, záleží na tom, zda na to ministerstvo kultury najde peníze," řekla ČTK ředitelka muzea Simona Chalupová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď