Londýnskou veřejnou dopravu paralyzuje stávka, stojí metro i některé autobusy

foto Odstavené autobusy během stávky pracovníků londýnské veřejné dopravy 19. srpna 2022.

Londýn - Londýnský systém veřejné dopravy dnes paralyzovala stávka. Všechny podzemní i nadzemní linky metra stojí, nebo mají omezený provoz. Podobně na tom jsou desítky autobusových linek v západní části britské metropole. Informovala o tom společnost Transport for London (TfL). Její zaměstnanci protestují kvůli mzdovým a pracovním podmínkám. Přejí si, aby jejich mzda reagovala na prudký nárůst inflace.

Ve čtvrtek po celé zemi stávkovaly desetitisíce pracovníků železnice. Fungovalo kolem 20 procent spojů. Protestovat budou znovu v sobotu.

Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, tedy na maximum od února 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií, pohonných hmot, potravin a nealkoholických nápojů. V červnu spotřebitelské ceny vykázaly meziroční nárůst o 9,4 procenta.

Situace vedla podle agentury Reuters k patové situaci mezi firmami, odbory a vládou. Rostoucí náklady a klesající poptávka omezuje prostor firem pro vyjednávání. Odbory poukazují na rostoucí životní náklady a vláda se obává, že velké zvyšování mezd může podnítit inflaci.

"Nechceme se ocitnout v začarovaném kruhu 70. let minulého století, kdy skončíme u toho, že se zvyšují platy, roste inflace a tak dále a tak dále. Z toho nevede cesta," řekl BBC ministr dopravy Grant Shapps.

Svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT) uvedl, že stávka zaměstnanců metra je reakcí na nedostatečné záruky ohledně pracovních míst a důchodů ze strany TfL.

Společnost TfL sama od vypršení mimořádného financování od státu vlekle jedná s vládou. Finanční injekce byla zčásti nutná kvůli poklesu počtu cestujících vlivem pandemie covidu-19, připomíná Reuters.

Stávky v Británii plánují i lidé v dalších odvětvích, například zaměstnanci přístavů, právníci, učitelé, zdravotní sestry, hasiči, pracovníci svozu odpadu, letišť a pošt.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď