Londýnské letiště Gatwick propustí 24 % zaměstnanců

foto Letadlo společnosti easyJet přistává na letišti v Gatwicku.

Londýn - Londýnské letiště Gatwick Airport plánuje zrušit až 600 pracovních míst, což je zhruba 24 procent pracovní síly společnosti. Důvodem je prudký propad cestování kvůli pandemii nemoci covid-19, oznámila firma. Gatwick je druhým největším letištěm v Británii.

Fotogalerie

Majiteli letiště jsou společnosti VINCI Airports s podílem 50,01 procenta a Global Infrastructure Partners s podílem 49,99 procenta. Společnost v prohlášení uvedla, že nyní provozuje zhruba jen 20 procent loňských letů, napsala agentura Reuters.

Počet odbavených cestujících se tento měsíc zatím propadl meziročně o více než 80 procent. Méně lidí létá kvůli přetrvávajícím omezením cestování a nařízení o karanténě v případě návratu z mnoha míst v zahraničí, upozornil server listu The Sun. V době vrcholu sezony letištěm obvykle prošlo za hodinu více než 4000 cestujících.

Pandemie přiměla letiště uzavřít koncem března severní terminál. Ten se znovu otevřel 15. června. Jižní terminál však zůstává dočasně uzavřený.

Provozovatel letiště již dříve uvedl, že může trvat až čtyři roky, než se provoz na letišti vrátí na úroveň před pandemií. V současnosti je zhruba 75 procent zaměstnanců na nucené dovolené v rámci vládního programu podpory pracovních míst. Tento program však skončí v říjnu. Gatwick má kolem 2500 zaměstnanců.

Firma již přistoupila k omezování výdajů, aby ochránila své podnikání. Zajistila si také bankovní úvěr 300 milionů liber (8,8 miliardy Kč).

Rozhodnutí o propouštění na letišti přichází poté, co jeho největší klienti ohlásili masivní propouštění a větší konkurent, letiště Heatrow, spustilo program dobrovolného odchodu za odstupné a nevyloučilo další propouštění. Letecké společnosti easyJet, British Airways a Virgin Atlantic již oznámily zrušení zhruba 20.000 pracovních míst. British Airways a Virgin prozatím zcela přerušily lety z Gatwicku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -4°C

Celá předpověď