Londýn připravuje žádost o odklad brexitu, EU požaduje jasný plán

foto Vlajka Evropské unie. Ilustrační foto.

Brusel - Britská premiérka Theresa Mayová možná už v nejbližších hodinách pošle do Bruselu dopis, kterým formálně požádá o prodloužení lhůty pro dojednání podmínek brexitu. Zatím však není jasné, jak dlouhý odklad vystoupení země z Evropské unie bude požadovat, ani jak plánuje vláda s případným dodatečným časem naložit. Od evropských politiků přitom zní volání po jasném plánu. Mayová bude s dalšími unijními lídry jednat v rámci bruselského summitu ve čtvrtek večer, kdy bude do plánovaného data britského odchodu z EU zbývat osm dní.

Vláda chtěla ještě před vrcholnou schůzkou potřetí předložit Dolní sněmovně už dvakrát odmítnutou "rozvodovou" dohodu s unií, přičemž podoba prodloužení brexitové lhůty se měla odvíjet od rozhodnutí poslanců. Čáru přes rozpočet ale udělal předseda sněmovny John Bercow, který v pondělí vyloučil další hlasování, pakliže nedozná vládní návrh významných změn.

Poměrně překvapivá Bercowova intervence dnes plnila titulní stránky britských deníků, přičemž takřka všechny celostátní listy skloňovaly termíny jako sabotáž či ústavní krize. Média vysvětlují, že vláda má po vyjádření šéfa sněmovny několik možností, přičemž se spekuluje i o mimořádných scénářích, jakým by bylo ukončení parlamentní schůze a započetí nové, což by umožnilo opětovné hlasování o totožném návrhu. Není zároveň vyloučeno, že Bercowa přehlasuje poslanecká většina a třetí hlasování o dohodě přece jen proběhne, byť s několikadenním zpožděním.

Na dnešní schůzi kabinetu se podle mluvčího premiérky o brexitu hovořilo devadesát minut. Přítomní údajně probírali i důsledky pondělního vývoje, konkrétnější ale mluvčí nebyl. Podle novinářských zdrojů předsedkyně vlády nastínila dvě možnosti postupu, a to krátký odklad brexitu do konce června a delší prodloužení lhůty s účastí Britů v květnových volbách do Evropského parlamentu. Nedala ale prý najevo, kterou variantu preferuje.

Jak na připravovanou žádost o odklad brexitu zareaguje EU, v tuto chvíli rovněž není zcela jasné, ačkoli komentátoři její odmítnutí neočekávají. Evropští politici nicméně již delší dobu Londýnu vzkazují, že podmínkou pro schválení žádosti je jasný plán dalšího postupu, a tento vzkaz byl slyšet i dnes. "Očekávám jasný a přesný návrh britské vlády, proč je odklad nutný. Tohle není hra, je to extrémně závažná situace," řekl například náměstek německého ministra zahraničí pro EU Michael Roth.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas zase ujistil, že Brusel dění pečlivě sleduje, ale nebude do práce britských poslanců nijak zasahovat. V EU zároveň vyvrcholily přípravy na hrozící brexit bez dohody, když dnes členské státy unie schválily balíček opatření pro zmírnění jeho nejvýraznějších dopadů. Nařízení se týkají zachování práv občanů, zajištění dopravního spojení Británie se zbytkem unie či bezproblémového dokončení již započatých studijních pobytů v rámci programu Erasmus+.

Barnier: Summit EU27 bude chtít znát, k čemu odklad brexitu bude

Šéfové států a vlád 27 zemí Evropské unie budou na summitu ve čtvrtek při případném rozhodování o britské žádosti o odsunutí data brexitu potřebovat od Londýna konkrétní plán toho, k čemu by měl takový odklad sloužit. Novinářům to dnes po jednání členských zemí, které se přípravou klíčové schůzky zabývalo, řekl šéf unijního vyjednávacího týmu pro brexit Michel Barnier.

"EU bude muset zhodnotit, co je v nejlepším zájmu pro unii," podotkl s tím, že případné protahování stávajícího období nejistoty znamená nejen zvýšené finanční náklady pro firmy, ale také vysoké politické náklady pro samotnou Evropskou unii.

Pokud britská vláda a její premiérka Theresa Mayová dnes či ve středu požádá o odklad odchodu své země z EU za nyní platnou půlnoc z 29. na 30. března, budou tak podle Barniera šéfové států a vlád k "informovanému" rozhodnutí potřebovat slyšet i další konkrétní odpovědi.

Teprve pak prý budou moci správně zhodnotit odůvodněnost a užitečnost případného prodloužení. "Výsledek by měl zajistit, že na konci prodloužení nebudeme tam, kde jsme teď," poznamenal unijní vyjednavač.

"Zvýší odklad šance na přijetí dohody (o spořádaném britském odchodu z EU)? Bude Británie žádat o odklad, protože chce dodatečný čas na přepracování politické deklarace?", zeptal se před novináři Barnier. Dohoda o spořádaném odchodu, kterou právě jím vedený tým 18 měsíců s Londýnem dojednával, je skoro 600 stran dlouhý dokument upravující okolnosti samotného brexitu. Britská sněmovna jej ale už dvakrát zamítla a premiérku, která za textem stojí, tak dostala do velmi složité situace.

Třetí hlasování se mělo uskutečnit v tyto dny, předseda dolní komory parlamentu John Bercow jej ale odmítá umožnit bez zásadních změn už několikrát jasně odmítnutého textu.

Politická deklarace je související dokument, v němž obě stany popisují, jak si představují dohody, které chtějí uzavřít ve chvíli, kdy Británie už nebude členskou zemí unie. Barnier dnes zdůraznil, že míra "ambicióznosti" tohoto dokumentu se může měnit.

Barnier také vzkázal britským zákonodárcům, že pouhé hlasování o tom, že pro Británii je odchod z EU bez dohody nepřípustný, takovému vývoji nezabrání. EU proto podle Barniera pokračuje v přípravách na tuto variantu a s výjimkou dvou právních úprav - o krátkodobém bezvízovém cestování a úpravách rozpočtu pro letošní rok - už také dnes členské země potvrdily všechny potřebné legislativní texty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď