Londýn popírá zprávu, že s dalšími cizinci Írán zadržel britského diplomata

foto Íránská vlajka nad Teheránem. Ilustrační foto. 

Teherán/Londýn - Íránské revoluční gardy zadržely několik cizinců, včetně dvojky britské diplomatické mise v zemi, kvůli údajné špionáži. Informovala o tom dnes íránská státní televize, která podle agentury Reuters nesdělila, zda dotyční jsou stále zadržováni. Britské ministerstvo zahraničí podle Reuters sdělilo, že zprávy o zadržení britského diplomata jsou zcela nepravdivé.

"Tito špioni odebírali vzorky půdy v centrální poušti Íránu, kde revoluční gardy prováděly cvičení se vzdušnými raketami," uvedla televize. Ukázala také záběry britského diplomata Gilese Whitakera a jeho rodiny v centrální oblasti Íránu při údajném odběru půdních vzorků. Televize dále uvedla, že to bylo blízko oblasti, kde se konala zkouška rakety.

"Whitaker byl vykázán (z oblasti) poté, co se omluvil," dodala televize. Podle ní byl jedním ze zadržených také manžel australské kulturní přidělenkyně v Íránu. Televize v té souvislosti ukázala rovněž fotografii třetího cizince, údajně polského univerzitního profesora Macieje Walczaka, který byl v Íránu jako turista.

Televizní reportáž ukázala Walczaka a tři jeho kolegy při údajném sběru půdních vzorků v jiné oblasti po návštěvě Íránu v rámci vědeckého výměnného programu. Podle televize se jejich sběr vzorků časově shodoval s raketovou zkouškou v provincii Kermán na jihu Íránu.

Íránské revoluční gardy v posledních letech zatkly desítky osob s dvojím občanstvím a cizinců, převážně kvůli údajné špionáži a kvůli obviněním souvisejícím s bezpečností, připomíná Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď