LN: Ministr Havlíček navrhuje dopravcům odklad plateb za naftu

foto Kamiony - ilustrační foto.

Praha - Čeští dopravci by mohli díky státní garanci získat možnost platit dodavatelům za odebranou naftu až s půlročním odkladem. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) už o možnosti prodloužit splatnost faktur za naftu ze 30 na 180 dní jednal s vedením státního distributora paliv Čepro a sdružení autodopravců Česmad Bohemia, píšou dnešní Lidové noviny (LN). Opatření má pomoci zabezpečit zásobování v době epidemie koronaviru.

Půlroční odklad plateb za naftu je podle Havlíčka spolu s kurzarbeitem zásadní možností, jak by stát mohl dopravcům pomoci. "Chceme začít nabízet dopravcům naftu s odloženou splatností a s nějakou státní zárukou. Šest měsíců je, myslím, na překlenutí krize dostatečná doba v té první fázi," sdělil deníku ministr. Přesnější parametry odkladu plateb ale neuvedl.

Nákladní dopravě na silnici hrozí podle firem zhroucení, což může ovlivnit i zásobování země. Dopravci kvůli koronavirové krizi přišli o polovinu dosavadních zakázek, navíc se zpožďují platby zákazníků. Většina firem proto zvažuje vyhlášení insolvence a konec činnosti, uvedlo ve čtvrtek sdružení dopravců Česmad Bohemia.

Dopravci proto vyzvali stát k okamžitému přijetí kompenzačních opatření, například dotací či odkladu některých plateb. Jde například o jednorázovou dotaci 120.000 Kč za každé velké vozidlo, 80.000 Kč za menší auto. Firmy dále žádají odklad odvodů zdravotního a sociálního pojištění o šest měsíců, odklad placení záloh silniční daně do konce listopadu, zrušení silniční daně nebo snížení sazeb, pozastavení plateb za mýto nebo jejich odklad, neodvádění DPH z nezaplacených faktur, a právě i delší splatnost faktur za naftu od velkých distributorů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď