Litvínov po dvou prohrách zabral, doma zdolal Karlovy Vary 4:3

foto Ilustrační foto - Utkání 9. kola hokejové extraligy: BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov, 28. září 2021 v Mladé Boleslavi. Autor prvního gólu Viktor Hübl z Litvínova.

Litvínov - Hokejisté Litvínova porazili v 15. kole extraligy Karlovy Vary 4:3 a zabrali po dvou prohrách za sebou. Pod teprve třetí vítězství Vervy z posledních 12 zápasů se podepsal dvěma trefami útočník Richard Jarůšek. Energie si připsala šestou porážku z uplynulých sedmi duelů.

Litvínov doma uspěl po předešlých čtyřech porážkách, při kterých nezískal ani bod. "Soustředili jsme se na to každý domácí zápas, ale bohužel nám to nevycházelo. I dnes jsme se nakonec strachovali až do konce, ale doufám, že se od toho odrazíme. To si ale říkáme po každém zápase a pak nic. Musíme se daleko více na ty věci zaměřit a pokračovat v tom," řekl Jarůšek.

Zápas začal s dvacetiminutovým zpožděním kvůli úpravě díry v ledu. Domácí Verva se musela obejít bez nemocného útočníka Andreje Kudrny, naopak do sestavy se vrátili Petr Straka a Pawel Zygmunt.

Energie se hned v úvodu ubránila ve dvou oslabeních v rychlém sledu při trestech Martina Rohana a Hanouska. V polovině úvodní části nepřekonal gólmana Novotného z pozice mezi kruhy Straka a vzápětí minul Irving.

Litvínov odolal při Jarůškově trestu, navíc měl v oslabení možnost Zygmunt. V 15. minutě při Gerhátově pobytu na trestné lavici Flek zakončil průnik bekhendem, ale Godla vytěsnil puk tak, že se odrazil od horní do levé tyče a ven.

Po skončení oslabení měl sérii šancí Litvínov. Estephan jen těsně nestihl po objetí branky zasunout puk u pravé tyče, potom trefil Balinskis levou spojnici tyčí a tyč pomohla Novotnému i po Irvingově ráně.

V úvodu druhé části měl možnost Jarůšek a ve 23. minutě při Kracíkově trestu zamířil před odkrytou brankou Zdráhal jen do boční sítě. Novotný pak kryl Hüblovu šanci, ale v čase 24:42 už otevřel skóre Jarůšek, který se dostal k puku po Zemanově střele, položil si karlovarského gólmana a trefil odkrytou část branky.

V 28. minutě se hosté radovali z vyrovnání. Kohoutovo nahození z rohu se odrazilo před branku k volnému Koblasovi, který překonal Godlu. Odpovědět mohl vzápětí Svoboda, ale při zakončení nezkrotil puk a srazil se s Novotným. Ve 32. minutě měl možnost naopak otočit stav Redlich, ale trefil pravou tyč. Potom prověřil Godlu Beránek.

Ve 43. minutě se dostal po Irvingově přihrávce sám před Novotného Zygmunt a prostřelil jej mezi betony. Hned za 71 sekund zvýšil po kombinaci Estephana a Zdráhala střelou z pozice mezi kruhy Jarůšek.

Dvoubrankový náskok udrželi domácí i při Hrbasově trestu. V 53. minutě zvýšil v přesilové hře střelou z pravého kruhu Zdráhal už na 4:1. Hosté ale závěr také v početních výhodách zdramatizovali.

Při Balinskisově vyloučení se v 56. minutě trefil z levého kruhu podruhé v utkání Koblasa a 41 vteřin před koncem dal při Jarůškově trestu svou pátou branku v sezoně sedmnáctiletý Kulich. Těsný náskok ale domácí uhájili.

Podle útočníka Petra Koblasy ztratila Energie zápas na začátku třetí třetiny. "Myslím si, že první, druhá třetina byly tak nějak vyrovnané, nějaké šance měli oni, nějaké my. Byla škoda, že jsme dostali dva rychlé góly a čtvrtý v přesilovce, pak samozřejmě bylo těžké to honit a stáhnout jejich vedení o tři góly," prohlásil Koblasa.

Vladimír Országh (Litvínov): "Jsme hlavně rádi, že jsme konečně vyhráli doma před vlastními fanoušky. Na začátku zápasu jsme dostali dvě přesilovky, ale vůbec jsme s nimi nenaložili dobře. Spíše nás to trošku vyhodilo z konceptu, než by nám to pomohlo. Bylo podstatné, že ve druhé třetině jsme se zlepšili, měli jsme tam nějaké šance, které jsme mohli proměnit. Asi dvakrát nebo třikrát jsme netrefili prázdnou bránu. Soupeř byl pořád nepříjemný, hrozil z brejkových situací. Zaměřovali jsme se na to, aby nám nechodil do přečíslení, protože v tom je velice silný. Důležitá byla třetí třetina, kdy jsme odskočili na tři góly. Znovu úplně zbytečnými fauly jsme si to zkomplikovali a bylo z toho drama až do konce. Pochvala do kabiny, kluci to odmakali, ale musíme si to lépe pohlídat. Po zpožděném začátku už bylo jen nabuzení a šlo se na to. Všechno už bylo řečené předtím. Jen jsme hráče upozorňovali, kdy asi půjdeme na led, aby byli čerství. Jde hlavně o to, aby byli mentálně nachystaní. "

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): "My jsme dnes bohužel nevydrželi pracovat celých šedesát minut. Měli jsme špatné vstupy a to nás potom stálo celkový výsledek. V první třetině jsme udělali dvě zbytečná vyloučení, tím jsme dostali soupeře do hry. Ve druhé třetině jsme si nechali dát první branku, která uklidnila domácí, a ve třetí třetině jsme zápas ztratili, když jsme dali domácím rozhodující náskok. I když jsme se na konci ještě zvedli a chtěli jsme se zápasem něco udělat, tak už bylo pozdě. Odložení začátku utkání bylo nepříjemné. Byl trošku dřívější a celkově se na to hráči připravovali, potom se s tím musel poprat každý sám. Nabádali jsme je, ať se trochu rozhýbou a hrajou na začátku jednoduché věci."

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 4:3 (0:0, 1:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 25. Jarůšek (D. Zeman, P. Svoboda), 43. Zygmunt (Irving, P. Svoboda), 44. Jarůšek (P. Zdráhal, Estephan), 53. P. Zdráhal (Estephan, Irving) - 28. Koblasa (Kohout), 56. Koblasa (T. Hanousek, Plutnar), 60. Kulich (Plutnar, Flek). Rozhodčí: Lacina, Micka - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Diváci: 2574.

Sestavy:

Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, Demel, D. Zeman, Strejček - P. Zdráhal, Estephan, Jarůšek - F. Lukeš, V. Hübl, Pospíšil - P. Svoboda, Gerhát, P. Straka - Havelka, Latta, Zygmunt. Trenér: Országh.

Karlovy Vary: F. Novotný - Plutnar, M. Rohan, T. Hanousek, Dlapa, Pulpán,T. Havlín, Parkkonen - Flek, Hladonik, T. Rachůnek - O. Beránek, Kracík, Průžek - Kohout, Kulich, Koblasa - Vondráček, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.