Litva se také hodlá zapojit do Hedvábné stezky

foto Ilustrační foto - Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová na summitu EU.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová se může těšit na podporu Číny, pokud jde o projekt nové Hedvábné stezky, který má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. V Šanghaji na China International Import Expo (CIIE) jí to osobně sdělil čínský prezident Si Ťin-pching. Stalo se tak po setkání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, vůči jehož zemi se Litva vymezuje. „Litva zaujímá v našich bilaterálních vztazích důležité místo, stejně jako Pobaltí a Východní a střední Evropa,” řekl Si Ťin-pching.

Peking se podle něj přeje sladit s Litvou rozvojové strategie včetně budování zmíněné stezky, která předpokládá vzájemné investice.

O spolupráci při budování nové Hedvábné stezky stojí i český prezident Miloš Zeman, který je v Šanghaji také na návštěvě. "Cílem je, aby její jedna větev ústila v České republice. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Dalšími významnými oblastmi, jejichž rozvoj by Čína při jednání s Litvou považovala za přínos, jsou e-commerce, finanční technologie, nové druhy energie, lasery a zemědělství.

Grybauskaitéová ocenila pokrok, který udělala Čína ve vlastním rozvoji a vyzdvihla přínos CIIE, které je v současné mezinárodní situaci strategickým počinem. „Otevření čínských dveří se stane velkou příležitostí pro všechny země,” dodala.

Oba státníci se dále shodli, že by Čína a Litva měly zintenzívnit výměnu odborníků, prohloubit spolupráci na lokální úrovni a podílet se na vytváření otevřené světové ekonomiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď