Litva: Běloruští pohraničníci narušili hranici, když tlačili do Litvy migranty

foto Ilustrační foto - Migranti zadržení v Litvě na hranici s Běloruskem v nově vybudovaném uprchlickém středisku na bývalé vojenské základně Rudninkai. 

Vilnius - Litevská pohraniční stráž tvrdí, že 12 členů běloruských bezpečnostních složek v zásahové výstroji dnes překročilo hranici a vstoupilo na území pobaltské země. Podle litevských pohraničníků tak učinili, když do Litvy "tlačili" skupinu 35 iráckých migrantů. Vilnius po incidentu oznámil, že posílí hraniční hlídky, píše agentura Reuters.

Pohraniční stráž rovněž na svých sociálních sítích zveřejnila záběry z této situace "Jak je vidět na videozáznamu, běloruská pohraniční stráž (...) tlačí skupinu nelegálních migrantů směrem do Litvy. A poté i oni sami překračují hraniční čáru," citovala z prohlášení úřadu agentura TASS a podotkla, že litevské bezpečnostní složky se snažily migrantům zabránit v další cestě.

Bělorusové území po několika minutách opustili. Učinili tak po opakovaném upozornění na narušení hranice, přiblížil incident mluvčí litevských pohraničníků Rokas Pukinskas.

Běloruský výbor pro ochranu hranic dříve publikoval video, který zachycuje incident z běloruské strany, upozornil Reuters. Na něm příslušníci běloruských bezpečnostních složek vidět nejsou. "Litevští pohraničníci se s použitím fyzické síly snaží vytlačit běžence na území Běloruské republiky," uvedl výbor a zdůraznil, že ve skupině byly děti a těhotná žena.

Ve které zemi nakonec skupina migrantů skončila, není z dosavadních informací zřejmé.

Litva v posledních měsících čelí přílivu zejména iráckých migrantů, kteří přicházejí přes sousední Bělorusko. Pohraniční stráž letos zadržela více než 4100 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. V srpnu proud příchozích zeslábl, jelikož Litva začala migranty vracet zpět do Běloruska, píše Reuters. Zvýšený počet migrantů přicházejících přes Bělorusko v poslední době hlásí Lotyšsko.

Vilnius a Evropská unie obviňují režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že organizovaně přes hranice posílá do Litvy lidi z Iráku a dalších blízkovýchodních zemí či z Afriky a mstí se tak za sankce uvalené na Minsk evropskou sedmadvacítkou. Hranice pobaltských zemí jsou rovněž vnější hranicí Evropské unie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď