Litomyšl zahájila Dny evropského dědictví, otevírá se 800 památek

foto Národní zahájení Dnů evropského dědictví, 7. září 2019 v Litomyšli. Ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Praha - V Litomyšli na Svitavsku byly dnes slavnostním programem zahájeny celostátní Dny evropského dědictví. V celé České republice se při nich veřejnosti do neděle 15. září otevře na 800 památek. Jsou mezi nimi i běžně nepřístupné objekty, například Žofínský palác v Praze, bývalá věznice v Chrudimi nebo Sokolovský zámek. Organizátorem dnů je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Fotogalerie

Litomyšl byla pro národní zahájení Dnů evropského dědictví vybrána v souvislosti s letošním 20. výročím zapsání litomyšlského zámeckého areálu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. "Litomyšl se v poslední době profiluje jako místo, kde se podařilo historické památky oživit. A tomu odpovídá i letošní téma Dnů evropského dědictví - památky a zábava," řekl ČTK starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

Zapsáním Litomyšle na seznam UNESCO se však podle něj nestal z města turistický disneyland. "Turisté nám nabíhají postupně, spíše jezdí turisté z Česka, případně z okolních zemí," řekl. Stát chystá v následujících letech investici několika stovek milionů do rekonstrukce zámku, což by podel něj mělo turistický ruch ve městě dál pozvednout. Generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděžda Goryczková doplnila, že NPÚ je připraven zahájit projektování rekonstrukce zámku.

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je důležité památkám vracet život. "Skrze památky tu jsou s námi i generace našich předchůdců," řekl dnes na slavnostním zahájení Dnů evropského dědictví. Že to podle něj není zcela samozřejmé, dokumentoval na loni dokončené nákladné opravě budovy Národního muzea. Poukázal na její oddělení komunikacemi od Václavského náměstí. "Vstupuje se do ní jedním úzkým vchodem," řekl.

Zaorálek dnes udělil tři ocenění nositel tradic lidových řemesel. Titul se vyhlašuje od roku 2001 a je oceněním ministra kultury lidem za přínos v řemeslné oblasti. Dnes ho získali manželé Petr a Zlatuše Hejdovi za výrobu krojové obuvi a opasku, Pavel Sarauer za dřevěné, do skla vsazené holubičky a Pavel Horák za broušené sklo. Dosud bylo oceněno téměř 80 umělců a řemeslníků.

Ministr také poděkoval bývalému starostovi Litomyšle Miroslavu Brýdlovi za to, že se zasloužil o zapsání Litomyšle na seznam UNESCO a o vznik Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. V čele města dnes stojí jeho syn Daniel Brýdl.

Aby se památka mohla zařadit do programu Dnů evropského dědictví, musí splnit jednu ze tří podmínek. Buď musí být otevřená jindy nepřístupná památka nebo její část. Nebo musí mít vstupné navzdory běžnému provozu zlevněné či zdarms anebo musí být její součástí nějaký speciální program.

Litomyšlská radnice připravila například akce Litomyšlské dvorky s výstavami, vystoupeními písničkářů a výtvarnými dílnami, film o revitalizaci zámku, koncert sester Havelkových či gastronomický a hudební festival. "Na zámku bude Italská slavnost, která připomene italskou renesanci, v jejímž duchu je zámek vystavěn. Otevřena bude běžně nepřístupná věž gymnázia s výhledem na město," řekla ČTK vedoucí městského odboru kultury a cestovního ruchu Michaela Severová.

Dny evropského dědictví mají za cíl podpořit ochranu kulturního dědictví. Česká republika se jich účastní od roku 1991. Součástí události je i zvýšit povědomí o turistických možnostech měst. Podle zástupců Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je jednou z hlavních motivací přesunout turistický ruch z vytížených měst, jako je Praha nebo Český Krumlov, i do menších měst jako jsou třeba Louny, Žatec nebo Slaný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď