Litoměřický soud poslal do vazby muže obviněného ze znásilnění

foto Okresní soud v Litoměřicích poslal 20. června 2019 do vazby muže obviněného ze znásilnění dívky na Litoměřicku. Pachatel původem z Afriky neúspěšně žádal o azyl v Německu. Muže zadrželi policisté krátce po činu, který se stal v úterý 18. června kolem poledne.

Litoměřice - Litoměřický okresní soud dnes poslal do vazby muže obviněného ze znásilnění nezletilé dívky. Podezřelý je původem z Afriky a neúspěšně žádal o azyl v Německu. Muže jménem Abdallah Ibrahim Diallo zadrželi policisté krátce po činu, který se stal v úterý kolem poledne.

Do vazby soud poslal devětadvacetiletého Afričana kvůli možnému útěku a páchání další trestné činnosti. "Byly shledány důvody pro vazbu útěkovou, je to osoba bez jakéhokoliv zázemí, bez dokladů," řekl novinářům po vazebním zasedání předseda litoměřického okresního soudu Miroslav Kureš.

Muž je obviněn ze znásilnění a majetkové trestné činnosti. Hrozí mu vězení od dvou do deseti let. Proti rozhodnutí o vazbě podal stížnost, o níž bude rozhodovat ústecký krajský soud. "Řekl, že do vězení nechce," uvedl Kureš.

Česká policie loni podle svých statistik vyšetřovala 651 nových případů znásilnění, objasněno bylo do konce roku 439 z nich. Cizinci spáchali zhruba 18 procent z objasněných případů. Předloni byla čísla mírně nižší. Cizinci spáchali zhruba 15 procent z 418 objasněných znásilnění, nových případů bylo za celý rok 598.

Obviněný muž žádal v Německu o azyl. Z informací, které poskytla litoměřickému soudu saská policie, vyplývá, že v roce 2017 mu byl azyl zamítnut. "Od té doby se pohybuje na území Německa v rámci režimu tzv. strpení, ale je bez dokladů, není ho kam vyhostit zřejmě," uvedl Kureš.

Německé ministerstvo vnitra odmítlo dřívější spekulace, že Afričan byl do České republiky vyhoštěn. "Pravdou je to, že musel zemi opustit. Kvůli chybějícím náhradním cestovním dokladům ale dosud nemohl být vyhoštěn do vlasti," citoval deník Bild mluvčí ministerstva Patricii Vernholdovou. Jak se muž dostal do Česka, ministerstvo neví.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že muž byl propuštěn z německého vězení s takzvaným vízem ke strpění patrně do deportace do země původu. Do Česka se dostal na základě volného pohybu osob po unii.

Obviněný byl v Německu třikrát trestán, v roce 2017 za neupřesněnou závažnou trestnou činnost, v roce 2018 za násilnou trestnou činnost, letos už má také jeden záznam. "Je veden jako osoba s agresivními pohnutkami," uvedl Kureš. "Poslední trest byl jednoměsíční, který vykonával za to, že nezaplatil pokutu," řekl předseda soudu.

Německé ministerstvo vnitra také uvedlo, že muž byl v úterý propuštěn z vězení, v němž strávil 46 dní za jízdu na černo a za vyhrožování pracovnici sociálního úřadu. Původně za tyto skutky dostal pokutu, kterou ale neuhradil, proto mu byl uložen náhradní trest vězení. Odpykal si ho v káznici v Budyšíně (Bautzen), odkud byl před propuštěním přeložen do Drážďan.

Afričan podle Kureše příliš nekomunikuje. "Ani při výslechu nebylo konkretizováno, jestli se jedná o Afričana z Libye, z Mali. Tlumočník se s ním snažil hovořit arabsky, francouzsky, anglicky," uvedl soudce.

Skutek je podle soudce poměrně dobře důkazně podložen. "Údajně měl být propuštěn z jednoměsíčního náhradního trestu, koupil si lístek, jel do Děčína. Pak si koupil další lístek do Ústí, zřejmě pokračoval vlakem a asi ho vysadil u Lukavce (na Litoměřicku) průvodčí jako černého pasažéra," řekl Kureš.

Na dotaz, zda se k činu přiznává, obviněný podle Kureše uvedl "víceméně ano". "Pak zase řekl, že ne, že tomu nerozumí," dodal. U soudu Afričan řekl, že chce do Francie. Podle soudce sebral napadené mobilní telefon.

Obětí je dívka mladší osmnácti let. Litoměřický deník napsal, že dívka je z Terezína a je jí 16 let. "Oběť byla náhodná," řekl soudce.

V souvislosti s případem se policie zabývá nenávistnými komentáři, které se objevily na sociálních sítích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď