Litevský parlament odsoudil ruský pohled na válku

foto Ilustrační foto - Vjačeslav Michajlovič Molotov, Joachim von Ribbentrop, Josef Vissarionovič Stalin, sovětsko-německá smlouva o neútočení, pakt

Vilnius - Litevský parlament dnes v jednomyslně přijatém prohlášení vyzval Evropu k odporu vůči "historickému revizionismu" a "dezinformacím", jaké uplatňuje a šíří Rusko ohledně historie druhé světové války. O přijaté rezoluci informovala pobaltská a ruská média.

Litevští poslanci v rezoluci zdůraznili, že si váží památky účastníků války, kteří bojovali proti nacismu. Je ale podle nich nezbytné odsoudit Rusko za to, že lživě popírá roli Sovětského svazu na rozpoutání války a bagatelizuje zločiny spáchané Sovětským svazem ve střední a východní Evropě po válce, napsal server Delfi.

"Konec druhé světové války nepřinesl Litvě a dalším státům střední a východní Evropy svobodu, naopak způsobil druhou sovětskou okupaci, trvající 50 let, provázenou těžkými zločiny proti lidskosti a totalitním útlakem," praví se v rezoluci, kterou předložil šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Moskva se podle usnesení snaží historickým revizionismem a dezinformacemi ospravedlnit nynější agresivní politiku a agresi vůči sousedním státům, vyvolat nedůvěru v západní společnosti a rozkol v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Rezoluce také vyjádřila podporu Polsku, které ruské vedení obvinilo z odpovědnosti za rozpoutání druhé světové války.

Server Delfi připomněl, že Rusko se v poslední době snaží ospravedlňovat pakt Ribbentrop-Molotov, tedy tajné ujednání mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem ze srpna 1939, podle kterého si obě velmoci rozdělily zakrátko napadené Polsko a východní Evropu.

Agentura TASS naopak připomněla, že již v březnu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov upozornil, že v předvečer oslav 75. výročí válečného vítězství se v řadě evropských zemí projevují "pokusy vnést politiku do historie a falšovat fakta, rostoucí nebezpečná tendence omezovat svobodu slova a práva národnostních menšin, jakož i růst otevřeně neonacistických nálad".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď