Líšní prošly masopustní maškary, obnovená tradice láká davy lidí

foto Rej tradičních i moderních masek 10. února 2018 přilákal do brněnské městské části Líšeň stovky lidí. Nadšenci tam v roce 2012 obnovili tradici masopustních oslav. Za krojovanou chasou a dechovou hudbou v průvodu chodí maškary. Na pouliční slavnost naváže tancovačka, v noci pak v Líšni pochovají basu, symbol konce bujarého masopustu. Na snímku účastníci průvodu na náměstí Karla IV. v Líšni.

Brno - Rej tradičních i moderních masek dnes přilákal do brněnské městské části Líšeň stovky lidí. Nadšenci tam v roce 2012 obnovili tradici masopustních oslav. Letos se v průvodu kromě medvěda, smrtek a dalších fašankových masek objevil také třeba traktor.

"V čele jdou v charakteristickém uspořádání stárci a stárky z hodů předchozího kalendářního roku, pro něž je to současně vyvrcholení a završení jejich stárkovského úřadu, protože po ostatcích budou zvoleni stárci noví. K vidění jsou zimní krojové varianty," popsala tradiční řazení průvodu Pavla Dombrovská z Divadla Líšeň, které se na organizaci masopustu podílí.

Za krojovanou chasou a dechovou hudbou v průvodu chodí maškary. Na pouliční slavnost naváže tancovačka, v noci pak v Líšni pochovají basu, symbol konce bujarého masopustu.

Fašank, masopust nebo také končiny jsou různá označení pro období před půstem trvajícím do Velikonoc. Průvod maškar spojený s bujarým veselím přežívá jako stará tradice na mnoha místech v Čechách i na Moravě.

Znovuobnovené líšeňské oslavy navazují na masopusty z 18. a 19. století. Dochoval se 'ostatkový protokol' a texty a noty starých masopustních písní. Nápad obnovit slavnost, která je po hodech druhou velkou událostí místního života, vzešel před lety od Josefa Trávníčka z Národopisného souboru Líšňáci. Ten také určil koncepci propojením krojované a maškarní části do jednoho dne. V minulosti chodily maškary až druhý den.

Líšeň není jedinou městskou částí, kde masopustní tradici obnovili. Maškary tak dnes procházejí také Černovicemi. Oslavy tam pořádá folklorní soubor Májek a Černovické sdružení, konají se potřetí, uvedl za pořadatele Ladislav Kotík. V neděli bude fašank v Kamenné kolonii, v úterý brněnské folklorní soubory předvedou masopustní zvyky na náměstí Svobody v centru města.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď