Lipavský v Británii jednal o sankcích proti Rusku i obchodní spolupráci

foto Český ministr zahraničí Jan Lipavský (na snímku z 14. listopadu 2022).

Londýn/Praha - Šéf české diplomacie Jan Lipavský na dvoudenní návštěvě Británie jednal se svým protějškem Jamesem Cleverlym, náměstkem ministerstva pro mezinárodní obchod Gregem Handsem i britskými poslanci, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Dohodl se na užší spolupráci obou zemí i nutnosti další podpory Ukrajiny. Šlo o Lipavského první návštěvu Británie v pozici ministra.

Lipavský a Cleverly se mimo jiné dohodli i na zřízení společné pracovní skupiny pro spolupráci v Africe a hovořili o postoji k Číně a západnímu Balkánu, jehož stabilita je podle nich zásadní pro celou Evropu. Tématem jednání bylo i naplňování memoranda o spolupráci ministerstev zahraničí, kterou Lipavský v květnu podepsal s tehdejší šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou.

"Česká republika je klíčový partner, pokud jde o odpor vůči ruské agresi a zachovávání evropské bezpečnosti," napsal na svůj twitter Cleverly.

S Handsem hovořil Lipavský o spolupráci v oblasti jaderné energie, informačních technologií a zdravotnictví. „Máme velice podobný náhled na fungování mezinárodního obchodu. Česko i Velká Británie podporují volný mezinárodní obchod založený na jasně daných pravidlech,“ řekl Lipavský.

Závěrem své návštěvy ve středu převzal Lipavský Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv. Obdržel ji za přípravu nového sankčního zákona, který umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávní jednání v mezinárodním kontextu. Společně s ním ji obdrželo šest dalších laureátů.

Ve svém krátkém vystoupení po převzetí ceny připomněl ministr čtvrteční výročí 17. listopadu 1989, začátek konce komunismu v někdejším Československu i odkaz někdejšího disidenta a prezidenta Václava Havla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď