Lipavský je otřesen zprávou o popravě demokratických aktivistů v Barmě

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Praha - Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) je otřesen zprávou o popravě demokratických aktivistů v Barmě. Ztratili život v boji proti juntě za opětovnou svobodu, uvedl Lipavský na twitteru v reakci na zprávu, že barmská vojenská vláda popravila čtyři muže odsouzené k trestu smrti, včetně dvou prodemokratických aktivistů.

Dříve je obvinila na základě protiteroristického zákona. Ve skupině je i bývalý poslanec Národní ligy pro demokracii (NLD) a blízký spolupracovník svržené vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

"Jsem otřesen zprávou o popravě demokratických aktivistů v Myanmaru. Ztratili život v boji proti juntě za opětovnou svobodu," uvedl Lipavský, který použil další název pro Barmu. "Opět jsme svědky toho, že v jiných zemích musí lidé za svobodu bojovat a platit svým životem. Jsme s nimi," dodal ministr.

Česká diplomacie podporuje barmskou opozici dlouhodobě. Například v dubnu, kdy Su Ťij byla odsouzena k dalšímu vězení, tentokrát za korupci, vyzval k propuštění barmských politických vězňů. Loni v únoru Česká republika odsoudila vojenský převrat v Barmě, při němž vojenská junta svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Su Ťij a její NLD.

Státní barmský tisk dnes napsal, že čtveřice byla popravena "v souladu s právní procedurou za řízení a organizování násilného a nehumánního teroristického zabíjení". Junta popravy potvrdila v krátkém prohlášení. Člen stínové exilové vlády Aun Mjou Min popřel, že popravení byli zapojeni do násilí.

Mezi popravenými je bývalý poslanec Pchjo Zeja Tho z NLD, jehož vojenský soud v lednu usvědčil za trestnou činnost včetně financování terorismu a pumových útoků. Zatčen byl loni v listopadu jako klíčová osoba v síti, která podle junty organizovala teroristické útoky v Rangúnu.

Dalším popraveným je prodemokratický aktivista Ťjo Min Ju, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy". Odsouzen byl za porušení protiteroristického zákona. Min Ju patřil k vůdcům skupiny Studenti generace 88, která organizovala prodemokratické protesty už v roce 1988. Zatčen byl loni v říjnu a v minulosti strávil za své politické aktivity za mřížemi desítku let.

Ve čtveřici popravených je dále Hla Mjou Aun a Aun Thura Zo, kteří byli odsouzeni k trestu smrti za vraždu ženy, kterou podle obžaloby podezírali, že vyzrazuje informace armádě.

Aktivista Igor Blaževič míní, že popravami chce barmská junta eskalovat násilí

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď