V šesti okresech Středočeského kraje kalamitní stav stále trvá

foto Silný vítr zaměstnával 21. října 2021 v Plzeňském kraji hasiče i energetiky. V Caparticích na Domažlicku spadl strom na auto, obešlo se to naštěstí bez zranění.

Praha - Energetici dnes pokračovali v odstraňování závad na elektrickém vedení, které způsobil čtvrteční silný vítr. Většinu odběratelů se podařilo připojit k proudu ve čtvrtek. K dnešní zhruba 22:00 zůstávalo bez proudu už jen asi 800 zákazníků společnosti ČEZ Distribuce. Některé poruchy přibyly během dnešního odpoledne, kdy také silně foukalo. ČTK to sdělila mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Kalamitní stav trvá v šesti okresech ve Středočeském kraji, a to na Berounsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Praze-západ a Rakovnicku. Předpoklad jeho odvolání je sobota dopoledne. Pojišťovny evidují po čtvrtečním silném větru tisíce škod za desítky milionů korun.

Silný vítr se v Česku objevoval po celý čtvrtek. Na hřebenech Krkonoš dosahoval až síly orkánu. Nejvyšší rychlost větru byla naměřena na Sněžce na České poštovně, kde krátce po poledni dosáhl v nárazu rychlosti 162,4 km/h, následovala Milešovka se 131 km/h. Podle meteorologů bylo větrno i v podhůří, tam dosahoval vítr síly vichřice.

Padající stromy a větve připravily ve čtvrtek o dodávku proudu až 300.000 zákazníků společnosti ČEZ Distribuce. Ve čtvrtek večer kvůli tomu ČEZ vyhlásil kalamitní stav v celém Středočeském kraji a také v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. Dnes odpoledne byly v okresech mimo střední Čechy už zrušeny, v části Středočeského kraje až večer.

"Aktuálně pracujeme na opravě 11 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je cca 800 odběrných míst v lokalitách, kde kalamitní stav trvá," uvedla Holingerová. Na odstranění následku větrné kalamity se podle ní podílí stovky pracovníků poruchových čet, dispečeři, operátoři call centra a také subdodavatelské firmy. Doplnila, že společnost také očekává, že lidé budou ještě dohlašovat poruchy nízkého napětí, a to v souvislosti s nastávajícím víkendem s kontrolou rekreačních nemovitostí.

Dodávky proudu všem svým odběratelům obnovila společnost E.ON, která ve čtvrtek evidovala až 10.000 zákazníků bez elektřiny. "Všechny poruchy se nám podařilo odstranit ještě během čtvrtka," uvedl dnes ráno mluvčí distribuční firmy Roman Šperňák. Vítr podle něj způsobil škody na vedení v Jihočeském kraji, zejména na Českokrumlovsku, i na Vysočině.

K regionům, který vítr postihl nejvíce, patřil Středočeský kraj. Nejvíce výjezdů, přes 200, měli hasiči na Kladensku. Dnes ráno už ale byla situace klidná, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Celkově zaevidovali středočeští hasiči přes 1600 událostí spojených s větrem. Počet zásahů ale klesl na 1210, protože některé popadané stromy lidé odstranili dřív, než se k nim hasiči dostali.

Silný vítr ve čtvrtek omezil provoz na desítkách tratí, vlaky kvůli tomu nabíraly i hodinová zpoždění. Nejčastěji byly způsobeny kvůli problémům se strženým trakčním vedením. Na některých tratích Správa železnic během dne zastavovala provoz i preventivně. Následky větru si vyžádaly 109 výjezdů drážních hasičů. Celkové škody by podle předběžných odhadů neměly překonat jeden milion korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. V současnosti jsou podle ní všechny tratě sjízdné.

Klientům pojišťoven způsobil čtvrteční silný vítr tisíce škod za desítky milionů korun, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Jde hlavně o poškozené střechy, skleníky či auta. Další nárůst nahlášených případů pojišťovny očekávají po víkendu, kdy klienti zkontrolují své chaty a chalupy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď