Lídři zemí EU do noci hovořili o migraci i brexitu

foto Britská premiérka Theresa Mayová (vpravo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz před summitem EU.

Salcburk - Až po půlnoci skončila dnes v Salcburku večeře premiérů a prezidentů 28 zemí Evropské unie. Podle diplomatických zdrojů ČTK naprostou většinu času diskutovali o migrační problematice, byť podle očekávání bez konkrétních závěrů. Nakonec své kolegy s pohledem na vývoj jednání o brexitu oslovila britská premiérka Theresa Mayová, ale ani její krátké vystoupení průlom v dění kolem britského odchodu z unie nepřineslo.

Český premiér Andrej Babiš po večeři ČTK sdělil, že Mayová potvrdila britský odchod z EU příští rok v březnu a odmítla možnost, že by se v Británii mohlo opakovat referendum o vystoupení. Dobře informovaný unijní diplomat uvedl, že Mayová o tom, jak rozhovory vnímá, hovořila asi pět či deset minut. "Debata o brexitu se odehraje ve formátu 27 zemí EU ve čtvrtek," připomněl program dnešního jednacího dne neformální unijní schůzky tento informovaný zdroj.

Mayová také podle dalších diplomatů vysvětlila svůj pohled na vývoj jednání i pozici kabinetu v Británii poté, co v Chequers představila své návrhy na podobu budoucího uspořádání vzájemných vztahů. Šéfka britské vlády, která doma čelí za své představy kritice, se snaží prostřednictvím svých kolegů dosáhnout "pružnějšího" postoje vyjednávacího týmu EU a jeho šéfa Michela Barniera.

Už před dnešním jednáním v Salcburku ale dával i šéf unijních vrcholných schůzek Donald Tusk najevo, že některé návrhy z Chequers, třeba k budoucí podobě hospodářských vztahů či zabývající se klíčovou otázkou režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, potřebují dopracovat. Tusk naopak jako "pozitivní" ocenil britské návrhy na další spolupráci v oblastech jako je bezpečnost či doprava.

Konkrétní závěry podle zdrojů ČTK nemělo ani několik hodin trvající jednání o migraci. Tus na něm chtěl s poukazem na klesající statistická čísla dosáhnout uklidnění situace a toho, aby země na sebe přestaly kvůli tomuto kontroverznímu tématu útočit.

Podle unijního diplomata se premiéři a prezidenti u večeře shodli, že počty přijíždějících klesají v důsledku unií už přijatých kroků. Potvrdili také záměr posílit spolupráci se třetími zeměmi, jmenovitě s Egyptem, a uspořádat v Káhiře příští rok summit EU a Ligy arabských zemí. V neděli se o těchto tématech bude Tusk bavit v New Yorku s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

"Ohledně vnitřního rozměru migrační problematiky diskuse potvrdila, že rozdíly přetrvávají," poznamenal unijní diplomat.

Podle dalšího informovaného činitele dnes italský premiér Giuseppe Conte přiblížil návrh na to, aby byli migranti identifikováni už v době, kdy se na lodích teprve blíží k evropským břehům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď